آموزش اندیکاتور مک دی MACD برای استفاده در تحلیل تکنیکال

اندیکاتور MACD چیست ؟ 

در یکی از سری مطالب تحلیل تکنیکال برایتان از اندیکاتور ها صحبت کردیم . گفتیم که اندیکاتور MACD و RSI از انواع مهم آن هستند. سپس در مطلب قبلی برایتان از اندیکاتور RSI صحبت کردیم و از کار برد های آن برایتان گفتیم. در این مطلب قصد داریم اندیکاتور مک دی را مورد برسی قرار دهیم . اندیکاتوری کاربردی در تحلیل تکنیکال که بهتر است در تحلیل هایتان از این اندیکاتور استفاده کنید.

اندیکاتور MACD از خانواده اسیلاتور ها می باشد. اندیکاتور مکدی از دو میانگین متحرک استفاده می کند و سیگنال های خرید و فروش آن در زمان تقاطع و عبور میانگین متحرک ها از روی یکدیگر به همراه تغییر فاز هیستوگرام MACD صادر می شود که در ادامه به توضیح کامل آنها خواهیم پرداخت.

اندیکاتور MACD از ۲  خط تشکیل شده که هردو میانگین متحرک هستند.اما در اصل یکی از این خطوط خود از ۲ میانگین متحرک تشکیل شده.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید اندیکاتور مک دی از دو خط یکی آبی و دیگری قرمز و یک سری میله به نام میله های هیستوگرام تشکیل شده است. به خط آبی که تنظیمات آن کوتاه مدتی و نسبت به تغیرات قیمت حساس تر می باشد خط مکدی و به خط قرمز که تنظیماتش بلند مدت می باشد و نسبت به تغییرات قیمت از حساسیت کمتری برخوردار است خط اخطار می گویند.

تعریف بازه های زمانی در مک دی آزاد و بدست کاربران است اما معمولا معامله گران از اعداد ۹ و ۱۲ و ۲۶ در تنظیمات استفاده می کنند.

سیگنال خرید و فروش در اندیکاتور MACD

سیگنال خرید زمانی صادر می شود که خط MACD  که سریعتر وحساس تر است از خط اخطار دهنده عبور کند و به بالای آن برود و سیگنال فروش وقتی صادر می شود که خط MACD به زیر خط اخطار دهنده برود.

سیگنال خرید با اندیکاتور MACD :همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید در جایی که با مستطیل مشکی رنگ مشخص شده است خط آبی خط قرمز را به سمت بالا قطع کرده و میله های هیستوگرام از فاز منفی وارد فاز مثبت شده اند این یک سیگنال خرید محسوب می شود.

سیگنال فروش با اندیکاتور MACD :در مستطیل بعدی که با رنگ قرمز مشخص شده است خط آبی رنگ خط قرمز را به سمت پایین قطع کرده و میله های هیستوگرام وارد فاز منفی شده اند و این نشان از سیگنال فروش می باشد.

گفتیم که اندیکاتور مکدی از گروه اسیلاتور ها می باشد پس این اسیلاتور نیز دارای درجه بندی برای اخطار های خرید و فروش می باشد. نمودار macd حول درجه صفر نوسان می کند که به عنوان درجه معیار شناخته می شود.

هرچقدر میله های هیستوگرام درجه بالاتر و بزرگتری داشته باشد نشان از خرید های هیجانی است در نتیجه باید مراقب خرید هایمان باشیم و همچنین هر چقدر نمودار macd در درجه پایین تر از صفر و منفی قرار داشته باشد نشان از فروش هیجانی و باید در این زمان ها از فروش های هیجانی اجتناب کرد زیرا ممکن است نمودار قیمت تغییر روند دهد.

لازم به ذکر است که در خرید های هیجانی که طبق اسیلاتور macd نمایش داده می شود شاهد واگرایی منفی و در فروش های هیجانی شاهد واگرایی مثبت و افزایشی هستیم.

هیستوگرام در اندیکاتور مک دی

هیستوگرام نمودار های میله ای هستند که بر روی خط صفر درجه ای قرار دارند و در بالا و پایین آن قرار می گیرند. هیستوگرام ها از اختلاف بین خط macd و خط اخطار دهنده بدست می آیند و میزان آن را نشان می دهند پس هر چه اختلاف این دو خط با هم بیشتر باشد هیستوگرام ها بلند تر  هستند و برعکس.

هیستوگرام ها در فاز مثبت :هیستوگرام بالای خط نشان دهنده ی بالا تر بودن خط macd از خط اخطار است.

هرچقدر میله های هیستوگرام بلندتر باشند نشان از خرید هیجانی بالا توسط معامله گران است و هرچقدر این میله ها کوتاه تر باشند نشان از ضعف در خرید سهم می باشد.

هیستوگرام ها در فاز منفی :هیستوگرام پایین خط نشان دهنده ی پایین تر بودن خط macd از اخطار است.

حالا همانند توضیحات بالا هرچقدر میله های هیستوگرام در فاز منفی بلندتر باشند نشان از فروش هیجانی معامله گران می باشد و هرچقدر این میله ها کوچکتر باشند نشان از ضعیف بودن فروشندگان است.

تغییر فاز و چرخش هیستوگرام ها زودتر از تقاطع دو خط اسیلاتور macd رخ می دهد و برای همین حایز اهمیت است که زودتر به تحلیل گران اخطار آماده باش را می دهد.

هیستوگرام

نکته بسیار مهم:

از اندیکاتور مکدی و هیستوگرام آن نیز همانند بسیاری از ابزار های تحلیل تکنیکال نمی توان به تنهایی برای اقدام به خرید و فروش عمل کرد بلکه باید تحلیل های دیگر و بررسی های بیشتری انجام داد و با در نظر گرفتن موارد دیگر اقدام به معامله کرد.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران
افزودن نظر
 • محمد حسین ۱۰ تیر ۱۳۹۹

  سلام برای پبدا کردن پیوت های ماژور باید مکدی تغییر فاز داده باشه این تغییر فاز رو باید با تغییر میله های هیستوگرام مکدی از مثبت به منفی در نظر بگیریم یا بر اساس تغییر خط مکدی و خط اخطار از مثبت به منفی و بالعکس؟
  برای مثال در آخرین عکسی که شما قرار دادید اگر میله هیستوگرام رو در نظر بگیریم از ماه فوریه تا ماه می ممکنه پیوت ماژوری رو بشه تشخیص داد ولی اگر مبنا رو تغییر خط مکدی و اخطار در نظر بگیریم اصلا پیوتی برای شناسایی نخواهد بود.
  لطفا راهنماییم کنید
  ممنون

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۱۲ تیر ۱۳۹۹

   سلام از هیستوگرام

   پاسخ
 • علی ۱۶ تیر ۱۳۹۸

  خط اخطار sma 9 هست و خط مکدی ۱۲ و ۶ , برام سوال شده که خط اخطار کندتره و خط مکدی سریعتر؟ بخاطر این پرسیدم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 • علی ۱۶ تیر ۱۳۹۸

  توضیح خط مکدی و خط اخطار جابجا تایپ نشده؟ فکر میکنم خط اخطار یا signal که همون macd sma هست با عدد ۹ کوچکتر و نسبت به تغییرات قیمتی حساس تر باشه و خط مکدی کندتر

  پاسخ
 • setayesh6642 ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸

  لطفا درباره روش پرایس اکشن توضیحاتی بدین

  پاسخ

question