اندیکاتور MFI چیست ؟

اندیکاتور MFI

اندیکاتور MFI یا شاخص جریان و گردش نقدینگی ٬ مخفف کلمات (money flow index) می باشد و نشان دهنده ی ورود و خروج حجم پول هوشمند و نقدینگی به بازار می باشد. از اندیکاتور  MFI برای تایید روند و یا بازگشت آن استفاده می شود. البته در برخی موارد از این اندیکاتور برای تعیین نقاط خرید و فروش هیجانی و نقاط ورود و خروج به بازار سرمایه نیز استفاده می شود. اندیکاتور MFI هم مانند  RSI و MACD از اندیکاتور های گروه نوسان نما ها یا اسیلاتور ها است  اما چون حجم در محاسبه آن لحاظ می شود در خانواده اندیکاتور های حجم قرار می گیرد و کاربرد زیادی در تحلیل تکنیکال دارد و شباهت بسیاری با اسیلاتور RSI دارد. در محاسبه اندیکاتور MFI در کنار قیمت ،شاخص حجم معاملات نیز دخیل می شود که عمده تفاوت MFI با RSI از این مسئله می باشد در واقع RSi وزنی نام دیگر اندیکاتور MFI است. اندیکاتور MFI از ۰ تا ۱۰۰ درجه بندی شده و خطوط تعیین محل اشباع خرید و فروش هیجانی بین۸۰ تا ۲۰ در نظر گرفته می شود. یعنی هرگاه نمودار MFI از ۸۰ بالاتر رقت نشان دهنده ی خرید های هیجانی است که سیگنال فروش می دهد و هرگاه نمودار MFI کمتر از ۲۰ شد نشان دهنده ی فروش های هیجانی و سیگنال خرید می باشد. در نرم افزار مفید تریدر می توان این اندیکاتور را بصورت زیر رسم نمود: روش-باز-کردن-اندیکاتور-MFI-در-نرم-افزار-مفید-تریدر

روش رسم اندیکاتور MFI در نرم افزار مفید تریدر

 

نحوه رسم و تفسیر اندیکاتور MFI

پس از کلیک روی اندیکاتور MFI مطابق تصویر بالا پنجره ای بصورت زیر برای شما باز می شود که در قسمت اول می توان دوره زمانی را تعیین کرد که معمولا تحلیل گران از دوره ۱۴ استفاده می کنند. هرچه عدد دوره زمانی کوچکتر باشد اندیکاتور نسبت به تغییرات قیمت حساس تر می شود و با کوچکترین نوسانی سیگنال های خرید و فروش صادر میکند در نتیجه درصد خطای آن بالا تر می رود. همچنین هرچه عدد دوره زمانی بزرگتر باشد حساسیت اندیکاتور به نوسانات کمتر شده و واکنش کند تری نسبت به تغییرات قیمت نشان می دهد که ممکن است باعث از دست رفتن موقعیت های مناسب خرید و فروش شود. در نتیجه بهتر است بر روی عدد ۱۴ که عددی استاندار می باشد این اندیکاتور را بررسی نماییم. در قسمت دوم هم ۲ گزینه tick  و real  وجود دارد که گزینه real برای حجم معاملات است اما اگر tick  را انتخاب کنیم به جای حجم معاملات تعداد معاملات را در محاسبه فرمول  اندیکاتور به کار می برد.

انتخاب دوره و حجم در اندیکاتور MFI   محل خرید و فروش های هیجانی و سیگنال خرید و فروش در اندیکاتور MFI

نکته بسیار مهم:

همانطور که در تصویر دوم نیز مشاهده می کنید برخلاف اینکه در برخی نقاط اندیکاتور سیگنال خرید و یا فروش داده قیمت سهم رشد و یا کاهش چندانی نداشته در نتیجه تنها با اندیکاتور MFI  نمی توان اقدام به خرید و فروش کرد . این اندیکاتور نیز مانند سایر اندیکاتور ها صرف یک ابزار تکنیکالی برای تحلیل بهتر است که باید در کنار دیگر ابزار های تحلیل تکنیکال و همچنین تحلیل بنیادی به کار رود تا نتیجه سود آور با ریسک پایین داشته باشد.

واگرایی در MFI:

همانطور که واگرایی ها در RSI نقش مهم و کاربردی دارند شاید به توان گفت مهم ترین کاربرد MFI در نمایش واگرایی ها است که هشدار تغییر روند را می دهند. واگرایی ها در اندیکاتور MFI

ظهور واگرایی در نمودار ها و روند ها نشان دهنده ی تضعیف روند موجود و احتمال تغییر در روند می باشد. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید (نمودار سهام فملی) خط های قرمز واگرایی معمولی منفی را نشان می دهند  که بعد از خط قرمز شاهد نزولی شدن قیمت هستیم و خط های زرد واگرایی مخفی مثبت را نشان می دهند که بعد از اتمام خط زرد شاهد صعودی شدن قیمت سهم هستیم.

برچسب ها:

اندیکاتور روند

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران
افزودن نظر

question