سامانه کدال چیست و چه کاربردی دارد؟

سامانه کدال چیست و چه وظیفه ای دارد؟

کلمه کدال مخفف لغات انگلیسی Comprehensive Database Of All Listed Companies به معنای سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران است که این سامانه در ایران سایتی است به عنوان سایت کدال و به نشانی https://www.codal.ir که تحت نظارت سازمان بورس و طبق ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت رسمی کرد.

هدف از ایجاد سایت کدال:

سامانه کدال به هدف حمایت از حقوق سرمایه گذاران با جمع آوری٬ ساماندهی٬حفظ٬نگهداری و انتشار گزارشات مالی مربوط به وضعیت شرکت ها بصورت رایگان ایجاد شده است.

تمامی شرکت های پذیرفته شده در بورس و زیرمجموعه های آنها  موظفند تا اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران و شفافیت های مالی را طبق قانون سازمان بورس اوراق بهادار تهران برای این سامانه ارسال کنند تا بوسیله این سامانه به اطلاع عموم و در دسترس آنها قرار گیرد.

ناشران کدال چه کسانی هستند؟

تمامی شرکت های ثبت شده در سازمان بورس٬شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و شرکت های زیرمجموعه آنها ملزم به ارایه گزارشات به سامانه جامع اطلاعات ناشران  هستند حتی اگر شرکت های زیرمجموعه خود در سازمان بورس ثبت نشده باشند.

کاربرد کدال برای سهامداران و سرمایه گذاران چیست؟

طبیعتا سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بازار های مالی مانند بورس٬ نیازمند اطلاعات مهم و معتبر شرکت ها از لحاظ مالی و تصمیمات مدیریتی و وضعیت شرکت هستند. سایت کدال برای دسترسی آسان افراد به این اطلاعات تحت نظارت سازمان بورس تعبیه شده است.

پس برای دسترسی به اطلاعات مورد نیازمان در ارتباط با یک شرکت برای تحلیل و بررسی خرید سهم آن شرکت باید از سایت کدال استفاده کنیم.همچنین اطلاعیه های تقسیم سود سهام ٬دعوت نامه ها٬ دستور کار مجامع و….. نیز در کدال منتشر می شود که برای سهام داران حایز اهمیت است.

هدف اصلی طراحی و به‌کارگیری سامانه :

 1. ایجاد بستر مناسب برای دسترسی سریع سرمایه گذاران به اطلاعیه های شرکت های پذیرفته شده در بورس
 2. ایجاد بستری مناسب برای انتشار سریع اطلاعات شرکت
 3. فراهم کردن امکان نظارت مناسب و قوی بر نحوه ارائه و افشای اطلاعات شرکت
 4. تسریع در ارائه اطلاعات و افشای آن توسط سامانه
 5. رعایت اصول جهانی در گزارش گیری و گزارش دهی توسط سامانه به سهام داران
 6. افزایش شفافیت اطلاعات به دلیل کاهش دوره زمانی تهیه تا انتشار اطلاعات

مطالب پیشنهادی

ترتیبی که گروه دوره آموزشی برای خواندن مطالب سری آموزش بورس برای تازه کارها به شما پیشنهاد میکند:


نظرات کاربران
افزودن نظر
 • sinasamanava ۱۴ آبان ۱۳۹۸

  سلام خیلی عالی و مفید بود مطالبتون بخصوص برای ما که مبتدی هستیم.سپاس فراوان

  پاسخ

question