نوسان گیری در بورس چیست؟

نوسان گیری چیست؟

نوسان گیری ذاتا شیرین و لذت بخش است. در خانه پشت کامپیوتر مینشینیم و با زدن چند دگمه به راحتی سهمی را میخریم و بعد از گذشت چند هفته با سود می فروشیم و می رویم سراغ پروژه بعدی؟!بدون رئیس و بدن سر و کله زدن با مردم٬ از خانه و با یک کامپیوتر و اینترنت تجارت خود را راه می اندازیم؟!

آیا واقعا همین قدر ساده٬ لذت بخش و پر سود است ؟! مسلما خیر !؟ این مطلب را بخوانید تا اگر میخواهید نوسان گیر ی را برای معامله گری انتخاب کنید با اطلاعات کافی وارد این تخصص شوید.

نوسان گیری شاخه ای از تحلیل تکنیکال است که تحلیل گر با استفاده از ابزار های موجود در تحلیل تکنیکال سهم را تحلیل میکند و سپس میخرد. در نوسان گیری بازه زمانی نگهداری سهم کوتاه مدت است. در بورس ایران به دلیل محدودیت دامنه نوسان پنج درصدی نوسان گیر ها اصولا به صورت روزانه خرید و فروش نمی کنند. این در حالی است که در بازار های جهانی به خاطر عدم وجود محدودیتی به نام دامنه نوسان ٬ نوسان گیران سهم را برای چند رو ز میخرند و سپس از آن خارج می شوند. حتی ممکن است سهم را برای چند ساعت بخرند و سپس بفروشند.

برای نوسان گیری حتما این نکته را در نظر بگیرید که بهتر است به سمت سهم هایی بروید که نقد شوندگی سهم بالاست و سهام شناور آزاد آن درصد بالایی دارد زیرا با انتخاب سهم هایی که نقد شوندگی پایین دارند ممکن است در سهم گیر کنید و نتوانید به راحتی سهم را بفروشید.


این مطلب می تواند برای شما مفید باشد: سهام شناور آزاد چیست؟ 


نوسان گیر ها بر اساس استراتژی معاملاتی که دارند ممکن است بیشتر از چند روز سهم را نگه دارند و بعد از رسیدن به حد سود آن را بفروشند. شاید بتوان گفت بزرگترین حسرتی که بیشتر نوسان گیر ها همواره گریبان گیر آن هاست موضوع حسرت باشد. حسرت اینکه سهم را در قیمت پایین و به خاطر سود کم فروختند درحالی که قیمت سهم رشد زیادی کرده است.


• قبل از خواندن این مطلب باید در باره تحلیل تکنیکال بدانید : تحلیل تکنیکال چیست ؟


نوسان گیر ها اعتقاد به معاملات زیاد با سود های کم و در بازه های زمانی کوتاه مدت دارند. درست برعکس معامله گران بلند مدت٬ که ترجیح می دهند سهم کم تری را در زمانی نسبتا طولانی با سود های بزرگ خرید و فروش کنند. استراتژی معاملاتی این معامله گران نگه داشتن سهم برای زمانی کوتاه است.

به عبارت دیگر نوسان گیر ها سرمایه گذار نیستند بلکه آنها تاجر هستند و سهم را فقط به خاطر سودش برای مدتی کوتاه میخرند و کاری به سود آوری و آینده شرکت ندارند.


آنچه در ادامه این مطالب می خوانید:

•سه ویژگی مهم برای تبدیل شدن به نوسان گیر حرفه ای

•تهیه سرمایه کافی برای نوسان گیری


نوسان گیری هم به سه دست بلند مدت٬میان مدت و کوتاه مدت تقسیم بندی می شود:

نوسان گیری بلند مدت:

این معامله گران برای چند ماه سهم را نگه می دارند٬ و سهم هایشان را بیشتر بر اساس تحلیل بنیادی شرکت انتخاب می کنند.

نوسان گیری میان مدت:

این معامله گران با استفاده از تحلیل تکیکال و بررسی نمودار های قیمت٬ سهم را می خرند و بعد از رسیدن به حد سود آن را می فروشند. این تحلیل گران سهم را اصولا برای ۴ یا ۶ هفته نگه می دارند. البته نمی توان برای مدت زمان نگه داری سهم در نوسان گیری زمان دقیق و یا استانداردی را ارائه کرد چون همه چیز بستگی به شرایط سهم٬ بازار و استراتژی معاملاتی معامله گر دارد.

نوسان گیری کوتاه مدت:

این نوسان گیران بر اساس شرایط و جو بازار خرید و فروش میکنند و ممکن است کمتر از دو هفته بر روی یک سهم بمانند.

نوسان گیری

جذابیت بازار ایران در مقایسه با بازار های جهانی به خاطر محدودیت دامنه نوسان (سهم نمی تواند در روز بیشتر از ۵ درصد رشد یا کاهش داشته باشد) و حجم مبنا برای نوسان گیری کمتر است. در بازار های جهانی چیزی به اسم محدودیت دامنه نوسان وجود ندارد و سهم می تواند در روز رشد یا سقوط زیادی را تجربه کند.

در نوسان گیری معامله گر توجه زیادی به ریسک معامله ندارد چون قرار نیست که سهم برای مدتی طولانی نگه دارد. وقتی پیش بینی درست بود و قیمت سهم رشد کرد با رسیدن به حد سود سریعا از معامله خارج می شود. در صورتی که تحلیلش اشتباه بود و قیمت سهم افت کرد با رسیدن به حد ضرر سهم را می فروشد و سراغ معامله ای دیگر می رود. کاملا بر عکس معامله گر بلند مدت که در صورت کاهش قیمت سهم٬ با خرید در قیمت های کمتر سعی در پایین آوردن میانگین خریدش میکند.

حالا اینکه نوسان گیری خوب است یا بد؟ آیا نوسان گیری را هم در استراتژی خودمان قرار دهیم یا خیر؟راه های تبدیل شدن به نوسان گیر خوب چیست؟

پاسخ به این سوالات را در مطالب بعدی یعنی ۳ ویژگی مهم برای تبدیل شدن به یک نوسان گیر بیان میکنیم.

 

برچسب ها:

خرید سهام

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران
افزودن نظر
  • ws548777 23 ژانویه 2020

    عالی

    پاسخ

question