سوئیفت چیست٬چگونه کار میکند و چرا مهم است؟/بخش اول

SWIFT چیست٬چگونه کار میکند و چرا مهم است؟/بخش اول

حتما اخبا مربوط به سوئیفت را توسط کانال های خبری و اخبار صدا و سیما زیاد شنیده اید. اما این سوئیفت چیست و چگونه کار میکند؟

سیستم SWIFT چگونه کار می کند؟

نیاز به انتقال پول در خارج از کشور دارید؟

امروز به آسانی میتوانید وارد یک بانک شوید و درخواست انتقال پول خود را به نقطه ای دیگر از دنیا بدهید. (برای موسسه های مالی و بانک هایی که به این سیستم متصل هستند.)

در بسیاری از کشور های دنیا که به سیستم SWIFT متصل هستند انتقال پول برای شهروندان به آسانی و با رفتن به یک بانک و در خواست انتقال وجه به هر حسابی در هر نقطه از دنیا میسر شده است.

  اما چگونه این اتفاق می افتد؟

بیشترین انتقال پول دنیا و امنیت آن بر عهده سیستم SWIFT است.

SWIFT یک شبکه پیام گسترده است که توسط بانک ها و موسسات مالی مورد استفاده قرار می گیرد تا به سرعت، با دقت و ایمنی بالا٬ اطلاعاتی مانند دستورالعمل انتقال پول را ارسال و دریافت کند.

سیستم SWIFT نزدیک به ۱۰٫۰۰۰ موسسه عضو دارد که روزانه تقریبا ۲۴ میلیون پیام در شبکه ارسال میکنند.

در این مقاله ما بررسی خواهیم کرد که SWIFT چگونه کار می کند و چگونه پول می گیرد.

SWIFT چیست؟

SWIFT مخفف (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications ) انجمن ارتباطات بین المللی مالی است. این سیستم یک شبکه پیام رسان ایمن٬دقیق و سریع برای انتقال اطلاعات و دستورالعمل ها از طریق یک سری کدهای استاندارد می باشد. در SWIFT هر سازمان عضو، یک کد منحصر به فرد هشت کاراکتری دارد که با استفاده از آن به این سیستم متصل می شود.

یک مثال برای درک بهتر نحوه کار کردن سیستم SWIFT:

فرض کنید مشتری یک شعبه بانک مرکزی هامبورگ می خواهد برای دوست خود که در بانکی در ونیز ایتالیا حساب دارد پولی را واریز نماید. بانک هامبورگ پیامی برای آن شعبه بانک ایتالیا که فرد در آن حساب دارد می فرستد که در آن کد SWIFT بانک آلمانی و مقدار مبلغ درج شده است. به این صورت پول به حساب فردی که در ایتالیاست واریز می شود.

با وجود اینکه SWIFT قدرتمند است، باید بدانید که این تنها یک سیستم پیام رسانی است SWIFT و هیچگونه وجوه یا اوراق بهادار ندارد و حسابهای مشتری را مدیریت نمی کند.

 سیستم SWIFT سوئیفت

سیستم SWIFT سوئیفت

تا اینجا با سوئیفت و نحوه کار آن آشنا شدید در ادامه درباره این موضوع و این که چرا برای کشور ما از اهمیت بالایی برخوردار است حتما مطلب منتشر خواهیم کرد.

همراه ما باشید.

 

5/5 (1 نظر)
برچسب ها:

دانش اقتصادی

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران
افزودن نظر

ارسال نظر در این مطلب امکان پذیر نیست

question