از این پس سهم های غیر صادراتی لیدر بورس می شوند؟

یک تحلیلگر ارشد بازار سرمایه گفت: بر خلاف رویه‌ای که بازار سرمایه در ماه‌های گذشته داشت و از طریق شرکت‌های صادرات‌محور، منتفع شد، در ماه‌های آینده این روند عوض می‌شود و شرکت‌هایی که درگیر صادرات نیستند، لیدر بورس خواهند کرد.

مجتبی معتمدنیا،در خصوص دور جدید تحریم‌های ایران و تاثیر آن بر وضعیت قیمت سهام شرکت‌ها در بورس گفت:

به نظر من در گزارش‌های ۹ ماهه خواهیم دید که وضعیت شرکت‌های صادرات‌محور، وضعیت مساعدی نخواهد بود. زیرا به دلیل شرایط تحریم‌ها این قبیل شرکت‌ها مجبور به «زیر فروشی» خواهند بود در نتیجه تاثیر آن را در تعدیل سود در گزارش‌های ۹ ماهه خواهیم دید. طبیعتا وقتی هزینه شرکت‌ها برای صادرات افزایش یابد، حاشیه سودشان کاهش پیدا می‌کند.

در نتیجه از جذابیت شرکت‌های صادرات‌محور کاسته خواهد شد. حتی اگر نرخ واقعی دلار در ماه‌های آینده به دلیل تحریم‌ها افزایش پیدا کند اما چون شرکت‌های صادراتی مجبور می‌شوند با کاهش قیمت، اقدام به صادرات کنند و ارز حاصل از صادرات نیز با دشواری در اختیارشان قرار خواهد گرفت در نتیجه تاثیر منفی این اتفاقات را حوزه شرکت‌های صادرات‌محور بورسی، شاهد خواهیم بود. در واقع افزایش قیمت ارز را نمی‌توان با ریسک سیستماتیک صادرات، پوشش داد.

من متعتقدم بر خلاف رویه‌ای که بازار سرمایه در ماه‌های گذشته داشت و از طریق شرکت‌های صادرات‌محور، منتفع شد، در ماه‌های آینده این روند معکوس می‌شود و شرکت‌هایی که درگیر صادرات نیستند، رشد خواهند کرد. به نظر من از این به بعد شرکت‌ها و تولیدکننده‌هایی که از وضعیت تورمی، متفع می‌شوند، تاثیر بهتر و مثبت‌تری در بورس خواهند دید و بازده سود بیشتری نسبت به شرکت‌های صادرات‌محور خواهند داشت.

از جمله این صنایعی که از تورم نفع می برند می‌توان به صنایع غذایی، شرکت‌های دارویی، سیمانی‌ها و ساختمانی‌ها اشاره کرد که توان لیدر بورس شدن را دارند. در خصوص شرکت‌های صادراتی همچون پتروشیمی‌ها، فولادی‌ها و معدنی‌ها نیز حداقل باید تا زمان ارائه گزارش ۹ ماهه و وضعیت فروش‌شان در آبان و آذر ماه، درنگ کرد. البته باید اشاره کنم که عرضه اولیه‌هایی که سازمان بورس قصد انجام آن را دارد می‌تواند در پویایی بازار سرمایه موثر باشد.

 

مطالب مرتبط۲ دیدگاه


  • مرجان محمودی ۱۵ آبان ۱۳۹۷

    با سلام تحلیل گران و استادان بورس هم به خاطر اینکه معلوم نیست اقتصاد ایران هر روز و هر لحظه درگیر مسایل مختلف هست فک کنم با اطمینان نمیدونن اوضاع بورس چه گونه هست پیش بینی ها فقط چند روز دوام میارن خودم در این یک ماهی که وارد بورس شدم واقعا گیج شدم هبچ سهمی چند روز بیشتر ثبات نداره

    پاسخ
  • یگانه رهنما ۷ آذر ۱۳۹۷

    سلام من فکر میکنم که این بازار رو باید با صبر پیگیری کرد و بازار چند روزه معنایی نداره دامنه دید بازار این روزها باید گسترده تر باشه

    پاسخ

فرم نظر ها


ارسال یک نظر