قوانین جدید دامنه نوسان و تاثیر آن بر بازار

قوانین جدید دامنه نوسان

همانطور که احتمالا تا به این لحظه همگی شما خبر دار شده اید طبق آخرین اطلاعیه سازمان بورس و اوراق بهادار تهران از تاریخ ۹۸/۱۲/۱۷ دامنه نوسان تمامی بازار های بورس و فرابورس (به جز تابلو قرمز بازار پایه فرابورس که ۱% می باشد) به ۲% کاهش می یابد و این تصمیم ۳ ماه پس از تغییر قابل بازنگری می باشد.

همچنین از این پس قوانین گره معاملاتی که برای بازار بورس تدوین شده برای فرابورس نیز اجرا می شود.

نکته: قوانین گره معاملاتی از فصل ۸ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران برداشته شده است. در ادامه در مورد این دستورالعمل توضیح خواهیم داد.

اطلاعیه شرکت بورس و فرابورس به شرح زیر می باشد:

(با کلیک بر روی اطلاعیه بورس  و فرابروس می توانید نسخه اصلی اطلاعیه را دانلود کنید.)

نکات جالب توجه و برخی واکنش ها:

می توان گفت این اطلاعیه تمامی فعالان بازار را شوکه کرد. تا بحال بار ها و بار ها محدودیت دامنه نوسان بازار دست خوش تغییرات بوده اما این بار این تغییرات در شرایطی صورت گرفت که چندین ماه است پول زیادی وارد بازار می شود و این موضوع با رشد شاخص همراه بوده. هفته گذشته نیز قوانین حجم مبنا تغییر کرد و رشد بازار را محدود تر کرد.

اغلب فعالان بورسی از طریق رسانه های خود ناراحتی و عصبانیت خود را نشان داده اند و کارآموزان و دانشجویان از هر طریقی ابراز ناامیدی و نگرانی کرده اند و از ما سوال می کنند که آینده بازار چه خواهد شد و آیا مثل بازار پایه ریزش زیادی را خواهد داشت؟! بسیاری می گویند که دیگر امیدی به رشد بازار ندارند و از ورود پشیمان شده اند.

نکته: در این بین برخی از سهامداران حقیقی از نیازی برای وجود کارگروهی به عنوان نماینده سرمایه گذاران حقیقی برای دفاع از حقوق آنها درمراتب بالای تصمیم گیرنده در سازمان سخن گفته اند که این روزها چنین قابلیتی وجود ندارد.

در ابتدا باید بگوییم که نیاز نیست اینقدر نگران باشین. در مورد تاثیر این قانون بر بازار بطور مفصل در ادامه صحبت خواهیم کرد اما به این نکته جالب توجه کنید:

طبق ماده ۲۳ از فصل ۷ دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران ، سازمان بورس باید ۳ روز کاری قبل از اعمال تغییرات در دامنه نوسان این موارد را به اطلاع عموم برساند.

دامنه نوسان جدید

این مورد در صورتی است که این اطلاعیه ها عصر چهارشنبه ۱۴ اسفند حدود ساعت ۲۰ بر روی سایت بورس و فرابورس قرار گرفته و زمان اعمال تغییرات نیز شنبه ۱۷ اسفند می باشد که در این بین حتی ساعتی هم معاملات بازار انجام نمی شود.

دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران:

گفتیم که قوانین گره معاملاتی طبق مفاد فصل ۸ این دستورالعمل و مقررات مربوط به دامنه نوسان نیز از فصل ۷ این دستورالعمل می باشد.

برای مطالعه و دریافت کامل این دستورالعمل که در سایت بورس قرار دارد می توانید از طریق لینک زیر دستورالعمل را دانلود کنین:(روی متن کلیک کنید)

دستورالعمل اجرایی نحوه انجام معاملات در بورس اوراق بهادار تهران

دلیل وضع قوانین جدید برای دامنه نوسان:

۱٫به مصاحبه علی صحرایی مدیر عامل شرکت بورس در این مورد توجه کنید:(به نقل از تجارت نیوز)

وی با تاکید بر اینکه رشد پرشتاب و گاها هیجانی شاخص بورس و قیمت سهام کم‌کم به سمت خرید و فروش‌های بدون تحلیل و هیجانی حرکت می‌کرد، گفت: این روند بازار را از منطق دور کرده بود و از طرفی بازدهی‌های چشمگیر در کوتاه مدت را به دنبال داشت.

وی با تاکید بر اینکه شاهد بازدهی‌های قابل توجه بازار سهام در دوره‌های کوتاه به خصوص یک ماهه اخیر بودیم، عنوان کرد: شاید مسئولان نتوانند همه موارد را به طور کامل و شفاف توضیح بدهند اما بازدهی بالای بورس باعث شده بود تا سازمان امور مالیاتی اصرار به دریافت مالیات از سرمایه‌گذراران این بازار داشته باشد.

وی تاکید کرد: یکی از مهمترین اهداف تصمیم‌های اخیر سازمان بورس برای کاهش سرعت رشد بازار سهام، برای تداوم معافیت‌های مالیاتی سرمایه‌گذاران این بازار است.

مدیرعامل شرکت بورس تاکید کرد: سرمایه‌گذاران باید به مسئولان اعتماد کنند و بدانند ما همیشه در تلاش هستیم تا از حقوق آنها صیانت کنیم. مطمئن باشید این تصمیم به طور قطع به نفع سرمایه‌گذاران است.

۲٫ سعید اسلامی بیدگلی(عضو شورای عالی بورس):دلیل اصلی تصمیم تازه هیأت مدیره بورس این است که سازمان بورس نگران افزایش رفتارهای هیجانی میان سهامداران است.

۳٫شاهین چراغی، عضو شورای عالی بورس گفت: از ماه‌ها قبل فشار زیادی بر گرفتن مالیات از سود خرید و فروش سهام بود که خوشبختانه با رایزنی و تلاش شاپور محمدی (رئیس بورس) و فرهاد دژپسند (وزیر اقتصاد) منتفی شد.

شاهین چراغی گفت: پس از منتفی شدن مالیات بر سهام، رئیس سازمان بورس و وزیر اقتصاد سه گزینه را جلو روی سازمان و شورا گذاشتند:

مالیات ۳ درصد از هر خرید و فروش
نگهداری سهام تا سه ماه و فروش در زمان زودتر مشمول مالیات درآمد گردد.
کاهش دامنه نوسان وحجم مبنا؛ که گزینه ۳ با رایزنی‌های بسیار زیاد تعدیل و مورد موافقت قرار گرفت.

خب تا اینجا نتیجه بر اینه که این قوانین برای کنترل هیجان بازار و ادامه معافیت های مالیاتی می باشد.

حالا نکته قابل توجه تر اینجاست که طبق گزارش خبرگزاری تسنیم محمد مسیحی معاون سازمان امور مالیاتی در مصاحبه گفتند که:

  • اساسا درباره این موضوع که دامه قیمت سهام به هر شکل محدود شود هیچ گونه مذاکره‌ای با سازمان بورس اوراق بهادار نداشته‌ایم.
  • بر اساس ماده ۱۴۳ مکرر قانون مالیاتهای مستقیم، سازمان مالیاتی صرفا ۰٫۵ درصد مالیات به صورت مقطوع از خرید و فروش سهام دریافت می کند.
  • اگر بورس اوراق بهادار  رونق داشته باشد و نقدینگی جذب این بازار شود سازمان مالیاتی درامد بیشتری به لحاظ مالیات ستانی کسب خواهد کردف بر این اساس مجددا باید تاکید کرد سازمان مالیاتی در این سیاست محدود کننده هیچگونه نقشی نداشته است.
  • برای ۲ تا ۳ سال آینده هیچ برنامه‌ای برای اخذ مالیات جدید در حوزه سهام نداریم.

برخی از فعالین بازار اعتقاد دارند که این قانون برای حبس نقدینگی در بازار می باشد. به عبارتی اگر پول زیادی که در این چند ماه اخیر وارد بازار شده از بازار خارج شود و به سمت بازار های دیگر مانند سکه و ارز برود فاجعه تورمی پیش خواهد آورد پس بهتر است در بازار بورس حبس شود.

تاثیر قوانین جدید دامنه نوسان بر بازار

خب این قسمت مهم ترین قسمته مطلب هستش که نتیجه گیری می کنیم که این قوانین چه تاثیری بر بازار داره و ما باید چیکار کنیم.

در کل باید بگیم که این محدودیت ها در روند کلی بازار که صعودی هستش هیچ خدشه ای وارد نمی کنه و باعث سقوط و ریزش بازار نمیشه و فقط سرعت رشد بازار رو کند تر می کنه. اگر هم فروش های هیجانی در روز های ابتدایی این هفته شاهد باشیم دلیل بر تغییر روند نیست و روند بازار همچنان صعودی هستش و پول هم وارد بازار میشه زیرا حتی با این شرایط هم بازار بورس بهتر از سکه و ارز هستش.


اگر شک دارید این مطالب را مطالعه بفرمایید که بطور دقیق به این مباحث پرداخته ایم : چرا سرمایه گذاری در بورس و بهترین گزینه سرمایه گذاری در سال ۹۹


کاهش نقدینگی و فشار فروش متاثر از این اخبار مقطعی هستش و در بلند مدت تاثیری ندارند پس ما نیز همچنان سهام داری می کنیم و در بازار می مانیم.

اعتقاد اکثر بزرگان و اساتید بازار نیز همینطور می باشد و روند بازار را همراه با ورود نقدینگی صعودی می دانند.

در این صورت نیز اکثر این بزرگان مخالف دخالت ها و دستکاری ها بر این بازار می باشند و معتقدند که این محدودیت ها بازار ما را از استندارد های جهانی یک بازار کارا دور می کند.

بازار نشان داده که نسبت به این محدودیت ها و اخبار توجه چندانی نمی کند و نمونه آن قانون حجم مبنا و خبر FATF و شیوع کرونا می باشد. قدرت نقدینگی که وارد بازار می شود بسیار زیاد است فعلا سیگنالی برای خروج از بازار نیست و عزیزان نگران نباشند.

به این صحبت مدیر عامل فرابورس نیز توجه کنید: (به نقل از ایرنا)

امیرهامونی :کاهش دامنه نوسان بورس شاید در کوتاه مدت بر کاهش ورود نقدینگی به بازارسرمایه تاثیرگذار باشد، اما این تجربه را در ماه‌های گذشته داشتیم که موج‌های نقدینگی که وارد بازار سرمایه می‌شوند توجه چندانی به ریزساختارهای موجود در بازار ندارند.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران
افزودن نظر