پیش بینی قیمت نفت برای سال ۲۰۱۹

پیش بینی قیمت نفت برای سال ۲۰۱۹

قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ همچنان تحت فشار خواهد بود اما سقوط نمی کند همانطور که در سال ۲۰۱۶نیز تحت فشار بود اما سقوط نکرد. تامین کنندگان اصلی جهان مثل روسیه، عربستان و چین همچنان به افزایش تولید نفت خود ادامه خواهند داد و از طرفی به خاطر کاهش رشد اقتصادی در جهان تقاضا برای نفت کمتر خواهد شد. این دو عامل اثر مستقیم بر کاهش قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ خواهد داشت.

قیمت نفت در سال ۲۰۱۶

قیمت نفت در سال ۲۰۱۶

رودریگو زیدان دانشیار کسب و کار و امور مالیِ دانشگاه Shanghai در نیویورک می گوید: ” عمده فروشی نفت معمولا به خاطر یکی از این دو دلیل است: تغییر در توقع سرمایه گذاران از رشد و توسعه ی اقتصادی جهان و افزایش عرضه نفت در دنیا .

عرضه نفت توسط آمریکا در حال افزایش است و از طرفی اعضای اوپک برای کاهش عرضه به توافق نمی رسند.

به گفته ی زیدان روسیه، عربستان و آمریکا سه سهامدار اصلی بازار نفت هستند. او ادامه می دهد روسیه و عربستان مجبور هستند هم اکنون ظرفیت تولید خود را کاهش دهند. در مورد عربستان علت تاخیرِ کاهش تولید نفت، ابهامات موجود در Saudi Aramco IPO و برخی از آشفتگی ها داخلی است و اما علت تاخیر کاهش تولید نفت در روسیه به خاطر این است که نفت و گاز نقش بسیار مهمی را در بودجه ی دولت آن کشور ایفا می کنند.

آمریکا نیز محدودیت های خودش را دارد. آن ها باید تا جایی که می توانند نفت پمپاژ کنند تا بتوانند بدهی هایی را که موجب افزایش نرخ بهره می شود پرداخت کنند.

پیش بینی قیمت نفت در سال ۲۰۱۹

پیش بینی قیمت نفت در سال ۲۰۱۹

در واقع اشتیاق اکثر تامین کنندگان نفت برای فروش بیشتر نفت در بازار وقتی است که نرخ بهر ٬ قیمت دلار ٬ بدهی های شرکت ها و خانوار بیشتر باشد. و انتظار می رود که این اصطکاک تجاری موجب شود تا رشد جهانی کاهش یابد و تقاضای نفت کم شود. Theophanis Matsopoulos کارشناس حمل و نقل و یکی از اعضای اتاق بازرگانیِ یونان می گوید: افزایش نرخ بهره در ایالات متحده ی آمریکا و پایان QE در اتحادیه ی اروپا باعث توقف رشد اقتصادی در دو تا از بزرگ ترین مناطق اقتصادیِ جهان خواهد شد. همچنین اطلاعات بدست آمده حاکی از این است که اقتصاد چین نیز ثابت خواهد ماند و این موضوع هم باعث کاهش تقاضای نفت خواهد شد.

نتیجه گیری: به خاطر کاهش رشد اقتصادی در جهان و افزایش عرضه توسط روسیه ٬ عربستان و آمریکا قیمت نفت بالا نخواهد رفت اما سقوط هم نخواهد کرد. Matsopoulos معتقد است قیمت نفت در حدود ۵۴ دلار خواهد بود.

با این حال Matsopoulos معتقد است که قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ سقوط نمی کند، همانطور که پیش از این در سال ۲۰۱۶ سقوط نکرد. در عوض او چنین پیش بینی می کند که احتمالا در سال آتی قیمت هر بشکه ۵۳٫۵۱ دلار خواهد شد. Kosmas Megoloeconomouو آقای در حالت بدبینانه قیمت ۴۶.۵۵ را برای نفت پیش بینی می کند.

در عین حال هیچیک از این پیش بنی ها قطعی نیست، تنها چیزی که مسلم است این است که نوسانات بازار نفت کماکان ادامه خواهد یافت.

منبع : مجله اقتصادی Forbes

اثر کاهش قیمت نفت بر ایران :

قیمت نفت برای کشوری مثل ایران که بخش عمده ای از بودجه خود را از نفت تامیین میکند بسیار اهمیت دارد. کاهش قیمت نفت برای ایران به معنای کاهش درآمد است . از طرفی تحریم های غیر منصفانه دولت ترامپ علیه ایران باعث کاهش فروش نیز خواهد شد. این دو عامل باعث کاهش درآمد کشور می شود. کاهش درآمد هم می تواند باعث کسری بودجه شود. کسری بودجه هم در نهایت باعث افزایش تورم در کشور می شود.

مطالب مرتبط۸ دیدگاه


 • علی ۲۶ دی ۱۳۹۷

  با سلام خدمت اساتید کاریمو، چیزی که بنده از متن متوجه شدم اینه که شواهد نشون میده نوسان و کاهش قیمت نفت با توجه به کاهش رشد اقتصادی جهان و افزایش عرضه از طرف روسیه و امریکا و عربستان محتمل هستش. ولی دلایل محکمی که باعث حمایت قیمت نفت و جلوگیری از سقوط قیمت بشه وجود نداره هرچند اثر تحریم و محدودیت در عرضه نفت ایران و همچنین فشار اوپک به اعضا جهت کاهش تولید و عرضه نفت میتونه جلوی کاهش قیمت نفت را بگیره ولی روند قیمت نفت نزولی بنظر میرسه….

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۲۶ دی ۱۳۹۷

   سلام. بله این کارشناس ها پیش بینی میکنند که ۲۰۱۹ قیمت نفت تحت فشار خواهد بود اما سقوط نمیکنه به قیمت های زیر ۴۰ دلار

   پاسخ
 • علی امیری ۲۶ دی ۱۳۹۷

  سلام، از اعضای کانال فوق العاده آموزشی بورس کاریمو هستم،
  بیزنس ها و تولیدات و شرکت های ما حتی دولت ما تو کشور ما گرون اداره میشه متاسفانه و همونطور که جناب دکتر صمدی گفتن بهره وری در کشور ما صفر هست ولی من احساس میکنم پایین اومدن قیمت نفت و بالا رفتن قیمت دلارو نرخ تورم و‌تمام مسائل پشت پرده رو اگه بذاریم یک طرف ، چشم انداز خوبیو میتونیم تو زمینه تولید داخل برای آینده کشور ببینیم، شاید اگه ایرانی تحت این فشار ها نباشه ( که البته میشد که نباشه ) هیچ وقت به خودش زحمت نده که از منابع ارزشمندی مثل جوونها و استعدادها استفاده کنه ، واقعا اگه نفت و از ما بگیرن کشور دیگه نمیتونه تنفس کنه ، درسته اقتصاد ما منابع محوره ولی واقعا بزرگترین نقطه ضعف کشور ماست و بعد مدیریت و‌مسائل دیگه …
  به نظر شما با این تفاسیر آینده تولید هم میتونه برای سرمایه گذاری ارزشمند باشه؟
  در ضمن بابت مقاله ها و مطالب مفیدتون ممنون

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۲۶ دی ۱۳۹۷

   با تشکر از ابراز لطف شما به مجموعه کاریمو آکادمی.
   با شرایط فعلی وارد شدن در تولید اندکی دشوار و پر چالش است. بهتر است تا پایدار شدن شرایط اقتصادی صبر کرد.

   پاسخ
 • سیدمحمد صالح رضوی ۲۸ دی ۱۳۹۷

  سلام بنده رضوی هستم
  مترجمتون کیه؟ کارش خیلی درسته، از طرف من به ایشون یه پاداشی چیزی بدین :))))))))

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۲۸ دی ۱۳۹۷

   سلام بله ایشون خیلی حرفه ای هستن

   پاسخ
 • بهمن ۲۸ دی ۱۳۹۷

  با سلام خدمت گروه آموزشی کاریمو
  برداشت بنده از متن فوق این است که قیمت جهانی نفت نوسانی خواهد بود و انتظار رشد بالای ۱۰۰ دلار دور از ذهن است ولی اثری که بر بازارهای مالی ایران میتونه داشته به خاطر تحریم و عدم فروش نفت با کاهش درآمدهای ارزی مواجه خواهیم بود و همین درآمد های ارزی محدود باعث کاهش ارز و بالا رفتن قیمت ارز خواهد شد تا دولت بتونه کسری بودجه رو از طریق بالا بردن قیمت ارز جبران کنه( همانطور که قیمت ارز رو بالا برد و کسری بودجه و بانکها رو نجات داد) و این عامل باعث تورم به نسبت بالاتری از امسال خواهد شد

  پاسخ
 • محمد حسن زرعی ۲۸ دی ۱۳۹۷

  با سلام وعرض ادب به آقای دکتر حسین صمدی ومهندس یاسر حیدری وسایردوستان گروه آموزشی کاریمو مقاله خوبی بود اگه امکانش هست درباره کامودتی ها نیز مطلب بزارین ودرمورد رتاب هم همین طور ممنون

  پاسخ

فرم نظر ها


ارسال یک نظر