تاثیر ویروس کرونا و لیست سیاه FATF بر بازار بورس داخلی

همانطور که طی چند روز اخیر از اخبار شنیده اید ویروس کرونا در ایران مشاهده شده و طبق اخرین اخبار بصورت ضد و نقیض حدود ۲۸ نفر در حال حاضر مبتلا در ایران وجود دارند ، همچنین FATF نیز ایران را در لیست سیاه خود قرار داد و مهلتی که به ایران داده بود را تمدید نکرد.

اما برای فعالان بازار بورس مهم است که این اتفاقات چه تاثیری بر بازار بورس و روند رشد شاخص خواهد داشت.

تاثیر کرونا بر بورس

با پیدایش ویروس کرونا در چین قطب بزرگ اقتصاد جهانی و اخبار قرنطینه شدن شهر ها و شیوع آن بازار بورس چین و به دنبال آن بازار های جهانی و همچنین فلزات و مواد صنعتی منفی شدند. اما در بازار بورس ایران حجم ورود نقدینگی به بازار همچنان باعث رشد شاخص شد و تنها تعدادی از شرکت های صادرات محور از رشد بازار جا ماندند.

اما با شیوع کرونا در خود ایران چه تاثیری خواهد داشت؟!

در ابتدای امر که قطعا باعث ترس و دلهره سرمایه گذاران خواهد شد همانطور که امروز یعنی شنبه ۳ اسفند ماه ۹۸ دیدیم در ابتدای بازار صف های فروشی به این واسطه تشکیل شده بود اما چون همچنان حجم ورود نقدینگی به بازار بالا می باشد و انتشار ویروس نیز در مراحل اولیه می باشد این خبر نتوانست بازار بورس ایران را منفی کند و باز در پایان معاملات هم شاخص کل و شاخص هم وزن مثبت بسته شدند.

اما در ادامه اگر شیوع ویروس بسیار شدید باشد و از کنترل خارج شود باعث ترس سرمایه گذاران خرد بازار می شود که ما چنین پیش بینی نمی کنیم و انتظار داریم که این بیماری در ایران کنترل شود و طبق اطلاعاتی که از پزشکان داریم با شروع فصل گرما و افزایش دما ریشه کن خواهد شد.

تاثیر لیست سیاه FATF بر بورس

با این اتفاق مراودات مالی بانک های ایران سخت می شود اما این خبر برای کشوری منفی است که قبلا مراودات مالی داشته. ایران قبل از این ماجرا هم با فشار تحریم های دلاری آمریکا شدیدا تحت فشار بوده و این قضیه تاثیری بر بازار ندارد و  فقط بصورت روانی تاثیر کمی دارد که می توان گفت ادامه نیز نخواهد داشت زیرا دلیل رشد بازار نیز ورود نقدینگی می باشد.

نکته و نتیجه گیری :

در سال ۹۸ گفته می شد که بازار تا انتخابات مجلس مثبت خواهد بود و شاید انتظار می رفت که بعد از انتخابات بازار روند شاخص تضعیف شود اما این اخبار و موارد فعلا تاثیری بر بازار نمی گذارد زیرا علت رشد بازار تورم و ورود نقدینگی به بورس می باشد.

همانطور که امروز شنبه ۳ اسفند ۹۸ در ابتدای بازار شاخص ۱۱ هزار واحد منفی در انتهای بازار به بیش از ۳۰۰۰ هزار واحد مثبت رسید تمامی بزرگان و اساتید بازار نیز همچنان روند بازار را صعودی می دانند.

حتی پیش بینی ها برای سال ۹۹ نیز صعود و رشد شاخص می باشد.

پول هوشمند

پول هوشمند یکی از اصطلاحاتی است که امروزه برای سرمایه گذاران خرد بازار از اهمیت بسزایی برخوردار است زیرا جریان نقدینگی پول هوشمند در بازار های سرمایه نقش بسیاری در بازدهی آنها دارد.

با شناخت رفتار پول هوشمند می توانیم پول خود را نیز با پول هوشمند هماهنگ کنیم و از سودآوری آن استفاده کنیم.

پول هوشمند چیست؟!

پول هوشمند (یا smart money) به سرمایه ای گفته می شود که در دست افراد حرفه ای و آگاه می باشد و توسط آنها به گردش در می آید و مدیریت می شود. منظور از این افراد حرفه ای متخصصین مالی و افراد با تجربه موفق در امر سرمایه گذاری هستند.

برای مثال سبد گردان های صندوق ها و شرکت های سرمایه گذاری جز افراد خبره محسوب می شوند چون سواد و آگاهی لازم در زمینه های مالی را دارند و می دانند که کجا و در چه زمانی و در چه محدوده قیمتی سرمایه گذاری کنند.

افراد با تجربه و آگاه زیادی دیگری نیز در بازار های سرمایه فعالیت می کنند برای مثال کسانی که ۳۰ سال در بازار سهام یا طلا کار کرده باشند یا افرادی که دسترسی آنها به اطلاعات بیشتر از عموم مردم است نیز در دسته سلطه گران پول هوشمند قرار می گیرند.

برای مثال وارن بافت اسطوره سرمایه گذاری و ثروتمند ترین بورس باز دنیا نمونه روشنی از یک متخصص مالی خبره است که دارای حجم زیادی پول هوشمند می باشد.سرمایه در اختیرا وارن بافت پول هوشمند محسوب می شود زیرا توسط وارن در بهترین گزینه های سرمایه گذاری ، سرمایه گذاری می شود.

پول هوشمند به این دلیل هوشمند نام گرفته است که با هوشیاری و دلیل محکم جریان پیدا می کند و توسط افراد آگاه و هوشیار کنترل می شود برای همین کمتر خطا می کند و در اکثر مواقع به درستی سرمایه گذاری می شود.

شاخص پول هوشمند SMI می باشد.


خواندن این مطلب می تواند برای شما مفید باشد: اندیکاتور mfi و تخیص پول هوشمند


پول نادان:

در مقابل پول هوشمند پول نادان وجود دارد که توسط افراد نا آگاه و بدون سواد مالی و کم تجربه سرمایه گذاری می شود. جریان پول نادان معمولا به موفقیت ختم نمی شود مگر به اتفاق و شانس ، ما همچنین باید پول نادان و رفتار آن را هم بشناسیم تا توسط آن فریب نخوریم و متمحل ضرر نشویم.

نکته :

 • فرض کنید پول هوشمندی که بار ها و بار ها توسط افراد حرفه ای افزایش پیدا کرده و پول نادان توسط افراد کم تجربه از دست رفته و کاهش یافته. قاعدتا پول هوشمند در حجم بیشتر و گسترده تری وارد بازار می شود که یکی از نشانه های شناسایی پول هوشمند می باشد.
 • پول نادان نیز همانند پول هوشمند دارای چرخه و جریان است که. در ادامه توضیح خواهیم داد.
 • افراد دارای پول هوشمند برندگان و افراد دارای پول نادان بازنده یک  بازی مالی می شوند. در واقع خود این پول هوشمند است که بازی مالی را شروع و مدیریت می کند و افراد نا آگاهدر این بازی فریب می خورند و پول خود را از دست می دهند.

ویدیئو پول هوشمند چیست؟

 تفاوت پول هوشمند و نادان

 1. پول هوشمند در اختیار افراد خبره و آگاه می باشد اما با پول نادان در اختیار افراد با سواد مالی کم است
 2. پول هوشمند در حجم گسترده تری جریان پیدا می کند
 3. پول هوشمند می داند در کجا و چه زمانی وارد شود اما پول نادان نمی داند باید چکار کند و سر در گم است و در نهایت در زمان اشتباهی در بازار اشتباهی وارد می شود برای همین از بین میرود.
 4. صاحبان پول هوشمند برندگان و صاحبان پول نادان بازندگان هستند این خود افراد هستند که پول خود را بصورت هوشمند و یا نادان مدیریت می کنند.

چرخه و جریان پول هوشمند

پول هوشمند

۴ مرحله چرخه پول هوشمند در بازار سرمایه:

 1. خرید و جمع آوری
 2. افزایش قیمت
 3. توزیع و فروش
 4. کاهش قیمت

نکته : فرض ما بر این است که بهترین بازار برای سرمایه گذاری بازار بورس است و پول هوشمند به سمت بازار بورس می رود و در آن فعالیت می کند در نتیجه چرخه پول هوشمند را در بورس بررسی می کنیم.


پیشنهاد می کنیم این مطلب را از دست ندهید: بهترین گزینه سرمایه گذاری چیست؟!


۱٫خرید و جمع آوری

فرض کنید یک صندوق سرمایه گذاری یا شرکت حقوقی فعال در بازار سرمایه سهامی را به عنوان گزینه مناسبی برای خرید در قیمت پایین شناسایی کرده.

در این مرحله شرکت تصمیم به خرید می گیرد و تا جایی که می تواند سهام با حجم بالا و در قیمت پایین خرید می کند. برای اینکه حجم تقاضای شرکت زیاد است و حجم گسترده ای از پول وارد سهام می شود شرکت مرحله خرید را به یکباره انجام نمی دهد و در مدت زمان چند هفته و یا چند ماه بصورت مستمر خرید می کند. مثلا ۴۵ روز روزانه ۵۰۰ هزار برگه سهام خرید می کند تا قیمت در همان محدوده مناسب بماند و مورد توجه دیگران قرار نگیرد. در روز های اخر مرحله خرید شرکت برای افزایش قیمت که مرحله بعد است تقاضای خود را افزایش می دهد تا قیمت افزایش پیدا کند و توجه دیگران جلب شود.

۲٫افزایش قیمت

وقتی قیمت تا حدودی افزایش پیدا می کند توجه عموم بازار به آن سهام جلب می شود و به سمت آن می روند تا از سود آن بهره ببرند در این مرحله شاهد افزایش شایعات مثبت درباره آن سهام هستیم. شایعات افزایش سرمایه و طرح های توسعه و که هدف های قیمتی بالایی به آن می دهند.

حالا نوبت پول نادان است که وارد سهام شود و بطور ناشیانه در مدت زمان کوتاهی با افزایش تقاضا قیمت آن سهام را بسیار بالا ببرد.

۳٫ توزیع و فروش

با افزایش قیمت سهام . پول هوشمند که در قیمت پایین وارد سهام شده سود بسیاری می کند و وقتی پول نادان همچنان در حال خرید سهام در قیمت بالا است شروع به فروش سهام خود می کند اما چون افزایش عرضه در این مرحله باعث کاهش قیمت می شود شرکت فروش خود را طی مدت چند هفته و یا چند ماه انجام می دهد تا با کاهش شدید قیمت مواجه نشود و بتواند سهام خود را در قیمت مناسب بفروشد.

در آخر این مرحله شرکت برای اینکه بتواند قیمت را کاهش دهد و دوباره در قیمت مناسب خرید کند حجم عرضه ها را افزایش می دهد.

۴٫ کاهش قیمت

با کاهش جزئی قیمت پول نادان که بدون دلیل محکمی در قیمت بالا وارد سهام شده بود دچار استرس و نگرانی کاهش بیشتر قیمت می شود و سهام خود را برای فروش می گذارد.

افزایش حجم عرضه باعث می شود در مدت کوتاهی قیمت سهام شدیدا کاهش یابد و پول نادان که در قیمت بالا خریده بود در قیمت پایین تر میفروشد و ضرر می کند.

در پایان این مرحله قیمت دوباره برای خرید مناسب می شود و پول هوشمند اقدام به شروع چرخه ای نو می کند. این چرخه بار ها و بار ها طی می شود و پول نادان فریب پول هوشمند را می خورد در آخر پول هوشمند سود می کند و برنده می شود پول نادان نیز ضرر می کند و بازنده است.

در تصویر زیر که نمودار نماد دی می باشد یک چرخه پول هوشمند را مشاهده می کنید که هر مرحله را در نمودار مشخص کرده ایم

پول هوشمند

راه شناسایی پول هوشمند

در زمان ورود پول هوشمند به بازار حجم معاملات نیز بصورت اجتناب ناپذیری افزایش می یابد. پس اولین و مهم ترین نشانه برای شناسایی ورود پول هوشمند به بازار افزایش حجم معاملات است.

در کنار بررسی روزانه حجم معاملات برای راحتی کار و افزایش سرعت می توانید از فیلتر حجم در سایت TSETMC.COM نیز استفاده کنید.


پیشنهاد می کنیم این مطلب را از دست ندهید: آموزش فیلتر نویسی در بورس


یکی دیگر از راه های فهمیدن افزایش نقدینگی در بازار و به طبع آن پول نادان و هوشمند استفاده از اندیکاتور MFI می باشد. برای مطالعه و آموزش کامل در باره این اندیکاتور روی آن کلیک کنید. البته این اندیکاتور تنها ورود و خروج پول از بازار را نشان می دهد و تشخیص هوشمندی یا نادانی این نقدینگی بر عهده خود تحلیل گر با استفاده از ابزار های دیگر است.

در تابلو سفارشات تعداد خریداران ( یا در مرحله فروش ، فروشندگان) کم است ولی حجم سفارشی آنها زیاد می باشد.


پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز مطالعه بفرمایید : فیبوناچی در بورس

 

چرا سرمایه گذاری در بورس؟!

شاید بسیاری افراد به دلیل بی اطلاعی نسبت به مزایای بازار بورس و شیوه فعالیت در آن از این بازار می ترسند و سرمایه گذاری در بورس را کاری پر ریسک می دانند یا می گویند که برای سود بردن در بورس باید دارای رانت اطلاعاتی بود یا …

اما هر کس از ما بپرسد که پول خود را در کجا سرمایه گذاری کنیم قطعا ما در جواب بازار بورس را معرفی خواهیم کرد اما چرا؟!

۱. بالاترین بازدهی

مهم ترین ویژگی مد نظر در یک سرمایه گذاری بازدهی آن می باشد.

تاریخ همیشه تکرار می شود!!!!!!!!!!

در سال های گذشته بازار بورس در بین گزینه های سرمایه گذاری بالاترین بازدهی را داشته.

شاید فکر کنید که مسکن و یا طلا سود خوبی را به افراد زیادی در سال های اخیر رسانده و رشد خوبی نیز کرده اند. برای مثال یک سکه بهار آزادی که در سال ۹۰ حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده ودر حال حاضر (دی ماه ۹۸) حدود ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان معامله می شود و ۵ برابر شده است یا دلار که ۲ تا ۳ هزار تومان بود حالا ۱۴ هزار تومان شده.

باید خدمتتان عرض کنم که در این بین بازار بورس بیشترین رشد را داشته است و بیشتر از تمامی موارد دیگر به سهامداران خود سود رسانده است.

در سال های اخیر (حدودا ۱۰ تا ۱۵ سال) تورم سالانه حدود ۱۶% بوده و سود سالیانه بازار های مختلف به شرح زیر می باشد:

 • بانک ۱۸%
 • مسکن ۲۲%
 • سکه و طلا ۲۵%
 • بورس بیش از ۴۰%

این تفاوت در بلند مدت بسیار آشکار تر است و شکاف زیادی بین سود بورس با دیگر بازار های رقیب وجود دارد بطوریکه اگر بخواهیم سود بورس و دیگر بازار ها را در بازه ۴۰ ساله بررسی کنیم حتی مجموع بازدهی تمام بازار ها در کنار یکدیگر نیز به بورس نخواهید رسید و بازار بورس با اختلاف بسیار زیاد در رتبه اول سود ساز ترین گزینه های سرمایه گذاری قرار می گیرد.

چرا سرمایه گذاری در بورس

۲ سرمایه گذاری با پول کم

می خواهم سوالی را پاسخ دهید!!!

با ۱۰۰ هزار تومان کجا می توانید سرمایه گذاری کنید؟!

می توانید ملک و یا زمین خریداری کنید؟!

سکه و طلا چطور؟!

خودرو های داخلی یا خارجی؟!

می توانید در فروشگاه محل زندگیتان شراکت کنید؟!

با ۵ میلیون چطور؟!

فکر نمی کنم با این مبالغ کسی حاضر به شراکت شما در سرمایه گذاری اش شود.!!!

یکی از مزیت های فوق العاده بازار بورس این است که شما با مبالغ بسیار کم هم می توانید در بزرگترین سهام ها سرمایه گذاری کنید.

حداقل مبلغ خرید سهام در بورس ۵۰۰ هزار تومان می باشد. در واقع شما می توانید با ۵۰۰ هزار تومان در شرکت فولاد خوزستان و پتروشیمی زاگرس شریک شوید.

این عامل در فروش نیز بسیار مهم می باشد ، فرض کنید شما به نقدینگی کمی نیاز پیدا کردید ، برای مثال ۲ میلیون تومان. برای این مقدار باید سکه حدود ۵ میلیون تومانی را بفروشید و یا اگر سرمایه شما ملک و زمین باشد که هیچ راهی ندارید. اما در بازار بورس به راحتی می توانید مقداری از سهام خود را که به پول آن نیاز دارید نقد کنید نه بیشتر و نه کمتر.

۳. نقدشوندگی بسیار بالا

یکی از مهم ترین ویژگی های یک سرمایه گذاری قدرت نقد شوندگی آن است. قدرت نقدشوندگی یعنی میزان زمانی که طول می کشد تا ما دارایی خود را به قیمت مناسب بفروشیم.

فروش یک ملک یا زمین در در وضعیت رکود حال حاضره این بازار ممکن است چند ماه یا حتی چند سال طول بکشد. همچنین فروش یک ماشین چند هفته ای زمان می خواهد ، فروش سکه و طلا و ارز نیز حداقل ممکن است چند روزی طول بکشد تا به بازار بروید و آن را نقد کنید.

اما وضعیت بازار بورس در این زمینه چطور است؟!

به جرئت می توان گفت بازار بورس بالاترین قدرت نقد شوندگی در بین گزینه های سرمایه گذاری را دارد و شما هر لحظه که تصمیم به فروش دارایی خود داشته باشید می توانید در کمتر از چند دقیقه با اتصال به کارگزاری خود سهامتان را بفروشید. کمتر پیش می آید که فروش یک سهام حتی چند روز طول بکشد.

نقدشوندگی بالا ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد.


برای مطالعه کامل درباره خرید و فروش اینترنتی لطفا به این مقاله مراجعه کنید : خرید و فروش اینترنتی سهام


۴. خرید و فروش اینترنتی سهام

یکی دیگر از مزیت های جذاب سرمایه گذاری در بورس این است که محدودیت مکانی و فیزیکی ندارد و شما خرید و فروش هایتان را بصورت مجازی و با اتصال به اینترنت و کارگزاری انجام می دهید. شما می توانید در مسافرت یا در اتاق استراحتتان هم به خرید و فروش سهام بپردازید و تنها به یک گوشی یا لب تاب برای اتصال به اینترنت نیاز دارید.

حال تصور کنید آیا برای خرید و فروش مسکن یا سکه و یا ارز و خودرو نیز چنین قابلیتی فراهم است؟!

برای مسکن و خودرو که حداقل باید دردسر های انتقال سند و مالکیت و قرار داد را به جان بخرید. برای سکه و ارز نیز باید بصورت فیزیکی به بازار مراجعه کنید و برای فروش به دنبال قیمت مناسب و خریدار بگردید. اگر در مسافرت تصمیم به فروش سکه هایتان بگیرید امکان پذیر است؟!

۵. تاثیر بر رشد اقتصاد ملی

تا به حال به این فکر کرده اید که با پول خود به رونق اقتصادی جامعه و کاهش بیکاری کمک کنید؟!

با چه روشی این کار امکان پذیر است؟! اصلا مگر می شود با ۵ میلیون تومان یا همچین مبالغی شغلی ایجاد کرد؟!

بله این کار امکان پذیر است آن هم با حمایت از بازار سرمایه و خرید سهام های مناسب. شما با خرید سهام شرکت ها پول خود را در اختیار شرکت ها می گذارید و از آنها حمایت می کنید این کار باعث افزایش قدرت شرکت و نقدینگی آن می شود که موجب افزایش سود شرکت و همچنین فعالیت های آن می شود و در نهایت منجر به ایجاد موقعیت های شغلی می شود. هم شما و دیگر سهامداران سود می کنید و هم کسانی که استخدام می شوند. افزایش بهروری شرکت ها بطور مستقیم به افزایش کیفیت رفاه جامعه نیز تاثیر می گذارد.

یکی از وظایف اصلی بازار سرمایه تامین منابع مالی شرکت ها می باشد.

حال باید بپرسم که خرید سکه و ارز نیز چنین مزیتی دارد؟! حقیقتا اگر خرید سکه و ارز ضرری نداشته باشد کمک چندانی نیز نمی کند.

ورود نقدینگی به بازار ارز و سکه و خودرو باعث افزایش قیمت این اقلام می شود و کسانی که به این اقلام نیاز دارند دچار مشکل می شوند برای مثال بیماران سرطانی که نیاز به داروهای خارجی دارند متحمل هزینه های سنگین برای خرید دارو ها می شوند. کسانی که قیمت دلار را بالا می برند مجبور می شوند کالا های دیگر را نیز به قیمت بیشتر خریداری کنند و در نهایت سودی نمی برند. افزایش قیمت دلار و خدورو .. کمکی به رونق اقتصادی کشور و تولید نمی کند و بسیاری از شرکت ها را با مشکل دچار می کند و تورم زا است.

شاید در مرحله اول پیش خود بگوییم که رشد اقتصاد جامعه و محیط به ما ربطی ندارد اما باید توجه داشته باشیم که اقتصاد جامعه بطور مستقیم بر کیفیت زندگی و رفاه ما نیز تاثیر دارد. بیکاری و تورم در نهایت به تمامی افراد جامعه ضرر خواهد زد و ما کم و بیش از اثرات منفی وضع نامناسب اقتصادی ضرر خواهیم کرد.

ما با سرمایه گذاری پول خود در بورس از رشد دلالی و بازار های کاذب جلوگیری می کنیم و به رشد و رونق اقتصادی کمک خواهیم کرد. البته این موضوع را هم در نظر داشته باشید که بورس بیشترین بازدهی را در تمام بازه های زمانی از دیگر رقبای خود داشته است پس اولین سود برای کسانی است که در بورس سرمایه گذاری می کنند.

۶. شفافیت نسبی بازار بورس

تمامی شرکت های فعال در بازار بورس موظفند تا تمامی اطلاعات با اهمیت و مورد نیاز سهام داران و صورت های مالی خود را در سامانه جامع ناشران (کدال) منتشر کنند و در اختیار عموم قرار دهند.


این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: کدال چیست؟!


اما در موارد دیگر چنین چیزی وجود ندارد و هیچ سامانه ای برای افشای اطلاعات دقیق در مورد بازار سکه و خودرو و …. وجود ندارد.

کتمان نمی کنیم که در بازار بورس ایران نیز فساد و رانت اطلاعاتی و سفته بازی وجود دارد اما این موارد در بازار بورس به نسبت دیگر بزار ها کمتر است و همچنین نظارت دقیق تری بر شرکت های بورسی وجود دارد که تا حدودی خیال سرمایه گذاران را راحت می کند.

۷. بورس آزاد برای سلایق مختلف

چرا سرمایه گذاری در بورس

یکی از جذاب ترین ویژگی های بازار بورس عدم محدودیت در آن است. در واقع تفاوت بزرگ دنیای بورس با دیگر محیط های زندگی ما این است که بازار بورس هیچ قانون و محدودیتی برای افراد ندارد و هر کس مطابق با شرایط و خواسته خود می تواند در آن فعالیت کند. افراد بر اساس توانایی ها و دانایی های خود در بازار سود می برند و هیچکس از آنها بازخواست نمی کند که چرا ضرر کردی یا چرا سود کردی؟! چرا از این استراتژی معاملاتی استفاده کردی؟! همه چیز به خود فرد بازمیگردد چه پر ریسک و چه کم ریسک ، چه منطقی و چه احساسی.


پیشنهاد می کنیم این مطلب را نیز از دست ندهید: استراتژی معاملاتی چیست؟!


همچنین بازار بورس برای تمام سلایق مختلف در سرمایه گذاری نیز دارای جواب است در حال حاضر قابلیت سرمایه گذاری در حدود ۳۲ صنعت مختلف در بازار بورس وجود دارد و افراد در هر زمینه ای که بخواهند می توانند سرمایه گذاری کنند. صنعت های غذایی ، دارویی ، خودرویی ، معدنی ، شیمیایی ، بانک ، بیمه ، ساختمانی و…. از جمله این صنایع هستند. حدود ۶۰۰ شرکت در بورس و فرابورس برای سرمایه گذاری وجود دارد در واقع شما در بورس یک گزینه برای سرمایه گذاری ندارید بلکه بیش از ۶۰۰ گزینه دارید.

تنوع بالا برای سرمایه گذاری موجب کاهش ریسک می شود.

۸. سود همیشگی بورس با بهترین ابزار ها

بسیاری از بازار های سرمایه بصورت فصلی می باشند و در مدت زمان خاصی دارای نوسان و اوج و فرود می باشند. برای مثال در حال حاضر بازار ملک و مسکن در رکود می باشد.

اما بازار بورس در این زمینه بسیار متفاوت است زیرا حتی در زمان رکود بورس و افت شاخص کل باز هم سهام هایی هستند که بر خلاف شاخص روند صعودی داشته باشند و به سهام داران خود سود خوبی می رسانند.

نوسان ذات بازار بورس است و قیمت تمامی نماد ها هر روز دچار تغییرات می شوند و معامله گران می توانند از آنها سود بگیرند.

نوسانی بودن بازار طبق درصت تغییرات باعث شده تا افزایش قیمت سهام ها بصورت تصاعدی باشد که با روش بهره مرکب حساب می شود.


برای مطالعه بیشتر در مورد بهره مرکب لطفا به این مطلب مراجعه کنید: بهره مرکب چیست؟!


سوال:

با وجود این مزیت ها شما پول خود را کجا سرمایه گذاری می کنید؟!


پیشنهاد می کنم این مطلب را از دست ندهید: نحوه سرمایه گذاری در بورس

 

پیش بینی بازار بورس در روز های آتی

ضمن گرامیداشت شهادت جان گداز سردار سرافراز اسلام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و عرض تسلیت خدمت تمامی مسلمانان جهان و میهن دوستان عزیز همانطور که از دیروز جمعه مورخ ۱۳ دی ماه که اخبار شهادت سپهبد سلیمانی پخش شد پیش بینی می شد امروز شنبه مورخ ۱۴ دی ماه که اولین روز معاملات بازار بود بازار بورس با حجم شدیدی از عرضه مواجه شده و بازار بورس تهران با افت حدود ۱۷۰۰۰ هزار واحد سقوط تاریخی را تجربه کرد.

بسیاری از افراد در این روز ها در مورد سرمایه گذاری های خود سر در گم هستند و نمی دانند به چه بازاری ورود و از چه بازاری خروج کنند.

در این مطلب محتویات کلی راجع به بازار ها و معاملات آنها توضیح می دهیم.

بازار بورس

بازار بورس همواره وابسته به مسائل سیاسی و اقتصادی می باشد و اخبار جنگ با ایجاد رعب و وحشت در میان مردم باعث سقوط شاخص بورس می شود.

بورس تهران که در سال ۹۸ رشد چشمگیری داشته و معمولا نسبت به مسائل سیاسی بی تفاوت بوده و حتی با اخبار بد هم نیز رشد داشته اینبار با خبر شهادت سردار سلیمانی و به دنبال آن افزایش تنش در خاورمیانه و درگیری ایران و آمریکا ریزش شدیدی داشته و پیش بینی می شود تا چند روز آینده نیز بازار بورس روند منفی را داشته باشد. البته شرکت ها و صندوق های سرمایه گذاری و کمپین های بسیاری برای حمایت از بازار خرید های بسیار گسترده ای انجام داده اند.

اخبار تنش زا بر بازار های بورس جهانی نیز اثر منفی داشته و بازار بورس بسیاری از کشور ها با افت شاخص مواجه شدند.

اما توصیه ما به سهامداران چیست؟!

بار ها و بار ها به کارآموزان خود گفتیم که با هیجانات معامله نکنید و برای خرید و فروش یک سهم تحلیل داشته باشید.

اخبار این روز ها نیز هیجانی می باشد و بازار بورس چند روز بطور مقطعی متاثر از این اخبار خواهد بود و در نهایت به روند خود که صعودی است برمی گردد. به سهامداران توصیه می کنیم که بر هیجانات خود غلبه کنند و به طمع نوسان گیری در بازار سهام خود را نفروشند زیرا برگشت بازار و تشخیص کف نیز کار آسانی نیست و ممکن است از بازار جا بمانند.

این روز ها حتی اگر فرصت مناسبی برای خرید در بازار بورس پیدا کنید می توانید برای شناسایی سود سهام خریداری کنید.

خبر شهادت سردار سلیمانی تفاوت های بسیاری با اخبار سیاسی گذشته دارد اما به تاثیر اتفاقات مهم اخیر سیاسی بر شاخص بورس توجه کنید.

نکته:

ما نمی دانیم پاسخ ایران در برابر اقدام تروریستی آمریکا چه خواهد بود اما افزایش تنش در آینده موجب کاهش شاخص بورس و قیمت سهام ها خواهد شد.

بازار طلا و ارز

طبیعتا با افزایش خبر جنگ قیمت طلا افزایش پیدا می کند اما با حضور آمریکا در طرف دیگر ماجرا قیمت دلار در بازار های جهانی کاهش داشته و احتمال افزایش قیمت ین ژاپن و فرانک سوئیس را خواهیم داشت. البته به هیچکدام از سرمایه داران بازار بورس توصیه نمی کنیم که سهام خود را نقد کنند و وارد این بازار ها شوند زیرا به سود این بازار ها نخواهند رسید و بسیار مقطعی در حد چند روز خواهد بود.

اگر کسی قصد سرمایه گذاری در این بازار ها داشته باشد به نظر بازار طلا و سکه جذاب تر از ارز می باشد.

نکته بسیار مهم:

احتمال وقوع جنگ مستقیم بین ایران و آمریکا پایین می باشد زیرا در کنار پرهیز هر دو طرف از این اتفاق ، این درگیری باعث افزایش شدید قیمت نفت جهانی می شود که یک بحران جهانی محسوب میشود.

همچنین شرایظ اقتصادی و سیاسی هیچکدام از طرفین آمادگی درگیری مستقیم را ندارند و چنین اجازه ای نمی دهند.

 

 

پیش بینی طلا٬ ارز و بورس برای هفته جاری

هفته پیش رو:

در هفته ای که پیش روی ما قرار دارد وضعیت بازار ها خیلی تفاوتی با هفته ی گذشته نخواهند داشت؛ شاید تنها برخی افراد از جمله فعالان بازار سرمایه، به برگشت روند شاخص بورس در بین مابقی بازار ها امید داشته باشند و منشا این امید می تواند کاهش محدودیت بین المللی اقتصاد در کشورمان باشد.

دراین بین معامله گران طلا و ارز هفته ی متفاوتی را تجربه نخواهند کرد. این ثبات می تواند ناشی از کاهش تنش هایی باشد که به دلیل کنترل بازار ارز ، آرامش و بهبود نسبی بازار اقتصادکشور مان رخ داده است.

به گزارش بلومبرگ وضعیت اقتصادی ایران رو به بهبود است چرا که ارزش ریال بنا به تحلیل صورت گرفته در این گزارش ۴۰ درصد تقویت شده است. از دلایل بهبود اقتصاد ایران می توان به مساعد بود محیط کسب و کار نیز اشاره کرد که به گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۹ به نسبت سال پیش رشد داشته است.

مرکز آمار ایران اعلام کرده است میانگین تورم از مهر ۹۷ تا مهر امسال ، ۴۲ درصد بوده و تورم نقطه به نقطه مهر ماه خبر از تورم ۲۸ درصدی دارد که تمام این آمار نشان دهنده ی بهبود این شاخص است.

کارگزاری چیست ؟

هفته ای که گذشت:

با نگاهی اجمالی به هفته ای که گذشت، وضعیت بازار گویای شرایطی بود که در آن بورس ، طلا و سکه هریک ، بازدهی منفی یک درصدی داشتند و دلار هم بدون تغییر، هفته ی پیش را پشت سر گذاشت.

تحلیل گران درباره ی وضعیت بازار، نوسان نگران کننده ای را پیش بینی نکرده بودند و نوسانات را فقط در دلار و ارز به صورت نزولی و سهام را به صورت صعودی پیش بینی کرده بودند، چرا که جو آرام اقتصادی موجود در کشور نشان از حمایت مسئولان از بازر ارز و سهام داشت.

اما آنچه که در عمل اتفاق افتاد بازار سهام نتوانست طبق پیش بینی تحلیل گران پیش رود و حمایت های همه جانبه نیز تاثیری در آن نداشت اما وضعیت طلا و ارز با پیش بینی تحلیلگران مطابقت داشت.

با بررسی هفته ی گذشته نتایج نشان دهنده ی آن است که همه ی بازارها روند نزولی ای را در هفته ی گذشته تجربه کردند که درآن، بازدهی منفی ۱.۲ درصدی بورس، ۱.۷۵ در صدی دلار، ۲.۸ درصدی طلا و ۳ درصدی  سکه را شاهد بودیم.

اگر بخواهیم نگاهی به سیگنال های سیاسی بازار ها داشته باشیم، خبر نگران کننده ای که اقتصاد کشور را نا اطمینان می کند، مهلت دوماهه ایست که امریکا به شرکت هایی داده است که با شرکت چینی کاسکو همکاری می کنند.

این مهلت برای آن است که شرکت ها با این شرکت قطع همکاری کنند چرا که این شرکت با ایران در حال همکاری است. آقای روحانی نیز گفته اند برای اینکه با آمریکا مقابله کنیم لازم است در تمامی اجلاس منطقه ای و جهانی حضور فعال داشته باشیم.

در کنار دشمنی آمریکا و ایران خبری منتشر شده است که وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده است که ما به دنبال جنگ با ایران نیستیم و این خود می تواند از تنش های سیاسی بکاهد. و یا خزانه داری آمریکا مجوز شرکت سریکا انرژی را به مدت دوسال تمدید کرد که این خود به نفع ایران است چرا که شرکت ملی نفت ایران در آن ۵۰ درصد سهم دارد و همچنین خزانه داری آمریکا برای تسهیل در مبادلات کالاهای بشر دوستانه با ایران مکانیسم جدیدی راه اندازی کرده است.

با بررسی سیگنال های سیاسی که از همه طرف به گوش می رسد در حال حاضر اخباری که حاوی کاهش تنش ها و نا اطمینانی ها باشد بیشتر به گوش می رسد و تنش های سیاسی در ایران کمتر شده است.

با این تفاسیر همانطور که اشاره کردیم در هفته ی پیش رو وضعیت بازار ها خیلی تفاوتی با هفته ی گذشته نخواهند داشت؛ طلا و ارز روندی همانند هفته ی گذشته را طی خواهند کرد و تنها روزنه ی امیدی برای شاخص بورس می توان انتظار داشت.

چه بر سر دلار خواهد آمد؟

صادرات نفت 

درآمدهای ارزی که از صادرات نفت بدست می آید، به دلیل تحریم ها به شدت کاهش یافته است. این تحریم ها اثر مستقیم و غیر قابل انکاری بر کاهش فروش نفت در ایران دارد. کاهش فروش نفت مسئولان کشور را نگران کرده است تا جایی که محوریت بودجه ی سال ۹۸ کاملا مرتبط با این موضوع مطرح شد.

نگرانی مسئولین کشور تنها به تاثیری که کاهش درآمد نفتی بر بازار ارزی دارد ختم نمی شود  بلکه نگرانی دیگری که مطرح است درباره ی درآمدهایی است که از حوزه های غیر نفتی بدست می آیند.


پیشنهاد میدهیم حتما این مطلب را بخوانید: پیش بینی قیمت نفت در سال ۲۰۱۹


درامد نفتی و غیر نفتی

صادرات و واردات غیر نفتی

بهتر است بررسی مختصری درباره ی حجم تجارت خارجی ایران داشته باشیم، همانطور که می دانیم تجارت خارجی شامل دو بخش صادرات و واردات می شود، گمرک ایران طی گزارشی اطلاع رسانی کرده است که  در نیمه اول سال جاری ۴۲ میلیارد و ۱۶۹ میلیون دلار حجم تجارت خارجی ایران است.

به طور دقیق تر و جزئی تر می توان گفت  میزان واردات کشور ۲۱ میلیارد و ۲۲۱ میلیون دلار وسهم صادرات  ۲۰ میلیارد و ۹۴۸ میلیون دلار است. میزان صادرات و واردات غیر نفتی در نیمه اول سال ۹۸ نسبت به نیمه اول سال ۹۷  هریک به ترتیب افت بیش از  ۱۰ درصد و ۵ درصد را تجربه کرده اند.

بااین تفاسیر افت صادرات غیر نفتی وضعیت نگران کننده ای است، می توان گفت اثرگذاری تقاضاهایی که برای  واردات وجود دارد نسبت به درآمدهای صادرات غیرنفتی نقش پررنگ تری دارد.

این شرایط زمینه ساز کاهش ارزی ست که ازطریق صادرات به دست می آمد. حال این سوال مطرح است فشار ناشی از این موضوع بر بازار داخلی ارز مانند فشار حاصل از کاهش فروش نفت عمل می کند؟ برگشت دلار های صادراتی وضعیت نگران کننده ایست که وزیر اقتصاد نیز آمار نگران کننده ای از این شرایط را مطرح کرده است به طوری که هفته ی گذشته اعلام کرد  ۴۵درصد از  ارزی که از صادرات بدست امده بود به چرخه اقتصادی برگشته است که این مقدار برابر با ۲۷ میلیارد دلار است.

درامد نفتی و غیر نفتی


پیشنهاد میدهیم حتما این مطلب را بخوانید: شرایط اقتصادی کشور در سال ۹۸ چگونه خواهد بود؟


با بررسی صحبت های کارشناسان، مسئولین و صحبت های اخیر معاون اول رییس جمهور به مناسبت روز جهانی استاندارد می توان گفت اگر تحریم های موجود نبود، فضا برای درامدهای غیر نفتی کشور باز بود و میزان درامدشان به ۷۰-۸۰ میلیارد دلار میرسید چرا که تعداد تولید کنندگانی که در زمینه ی صادرات فعال هستند از میزان کسانی که در حال حاضر مشغول به فعالیت در زمینه ی صادرات هستند بیشتر است.

تمام این توضیحات مطرح شده زمینه ساز تفکریست که بررسی کنیم با این تفاسیر بر سر دلار چه خواهد آمد؟ گرانی دلار در گرو این دو موضوع مطرح شده خواهد بود یا خیر؟ باید منتظر بود و دید که آیا ریس بانک مرکزی همچنان می تواند با مدیریت مثال زدنی اش باعث کنترل قیمت ارز شود یا خیر؟

افزایش قیمت طلا و کاهش قیمت نفت و دلار در بازار های جهانی

با مقایسه اولین روز از معاملات هفتگی بازار جهانی در اوایل اکتبر ۲۰۱۹ با اواسط آن هفته، متوجه رشد ۰.۵ درصدی بازار طلا می شویم. این در حالی است که بازار طلا دو هفته به طور متوالی سیر نزولی را طی کرده بود.

هر انس طلا در اوایل هفته مذکور با قیمت ۱۴۷۳ دلار معامله می شد و در اواسط هفته هر انس طلا با رشدی که تحلیلگران دلیل آن را انتشار داده های اقتصادی در آمریکا می دانند به بیش از ۱۵۰۰ دلار افزایش یافت. اکثریت تحلیلگران به نام و سرمایه گذران براین باورند طلا در هفته های اتی به طور صعودی رشد خواهد کرد.

با روند صعودی بازار طلا،دلار و نفت در هفته ی های اخیر روند نزولی را پشت سر گذاشته اند و هریک به ترتیب کاهش ۰.۲۷ درصدی و ۴ درصدی را تجربه کرده اند.

باتوجه به اینکه انتظار میرفت به دلیل نرخ بیکاری ۳.۵ درصدی که طی ۵۰ سال گذشته براساس گزارش وزارت کار ایالات متحده آمریکا بی سابقه بوده است، بخش تولید و خدمات این کشور عملکرد خوبی داشته باشد و ۱۳۶ هزار شغل ایجاد شده باعث بهبود شرایط موجود شده باشد؛ اما با این تفاسیر عملکرد ضعیف بخش تولید و خدمات باعث شد دلار که تا هفته های پایانی سپتامبر در بهترین وضعیت خود نسبت به دوسال گذشته قرار داشت با کاهش ۰.۲۷ درصدی همراه باشد.

گزارش های موجود نشان می دهد که وضعیت اقتصادی آمریکا حالت مساعدی ندارد و فعالیت بخش تولیدی ماه سپتامبر، کمترین سطح فعالیت تولیدی ۱۰ سال گذشته بوده است و همچنین بخش خدماتی نسبت به سال ۲۰۱۶ تا این دوره ضعیف ترین حالت را تجربه کرده است. این گزارش ها خبر خوبی از وضعیت دلار نمی دهد و کاهش ارزش دلار را به دنبال دارد؛ به طوریکه می توان انتظار داشت بانک مرکزی در ماه اکتبر بار دیگر ۰.۲۵ درصد نرخ بهره را کاهش دهد.

وضعیت نفت نیز همانند دلار روند نزولی به همراه دارد، جنگ تجاری ای که بین چین و ایالات متحده آمریکا شکل گرفته است بیش از هرعامل دیگری همچون تنش های منطقه ای موجود وضعیت نفت را  تحت تاثیر قرار داده است. کاهش صادرات ایران و ونزوئلا که به دلیل تحریم های آمریکا رخ داده است قیت نفت را در محدوده ی ۶۰ تا ۶۵ دلار نگه خواهد داشت؛ حال آنکه منطقی است در این شرایط قیمت نفت به ۱۰۰ دلار هم برسد. هفته اول اکتبر ۲۰۱۹، دومین هفته نزولی نفت بود  و افت چهار درصدی را به همراه داشت.

با بررسی های انجام شده می توان گفت با رشد ۰.۵ درصدی که بازار طلا داشته است افزایش قیمت طلا ادامه خواهد داشت و می توان پیش بینی کرد در حال حاضر ارزش دلار و نفت سیر نزولی به همراه داشته و نسبت به طلا وضعیت رو به رشدی در آنها مشاهده نمی شود.

منبع: تجارت نیوز


پیشنهاد میدهیم حتما این مطلب را بخوانید:  پیش بینی قیمت طلا برای سال ۲۰۱۹

 

 

رشد ۱۵۰ درصدی سرمایه گذاری ایرانی ها در ترکیه

بعد از اینکه ترکیه در سال گذشته با بحران ارزی رو به رو شد دولت با اتخاذ سیاست هایی همچون تسهیل شهروندی و جذب سرمایه خارجی موفق شد تا حدی با این بحران مقابله کند. بر اساس قوانین ترکیه خارجی ها می توانند از سه طریق برای کسب اقامت این کشور اقدام کنند.

روش اول سرمایه گذاری مستقیم با مبلغ ۵۰۰ هزار دلار می باشد. در روش دوم شخص متقاضی باید ملکی به ارزش بیش از ۲۵۰ هزار دلار خریداری کند و در روش سوم فرد باید بتواند برای ۱۰۰ شهروند ترکیه ای اشتغال زایی نماید.

ایرانیان بیشترین افرادی هستند که در شش ماه ابتدایی سال ۲۰۱۹ شهروندی ترکیه را اخذ کرده اند.

طی این مدت ۱۹۹۵۲ ملک به خارجی ها فروخته و سه میلیارد دلار از این طریق به اقتصاد ترکیه تزریق شد. این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۷ درصد افزایش یافته است که مبلغ بسیار چشم گیر و اثر گذاری در اقتصاد ترکیه می باشد.

عراقی ها با خرید ۳۳۳۷ خانه٬ بزرگترین خریداران ملک در ترکیه هستند. ایرانی ها با افزایش ۱۵۰ درصدی تقاضا با خرید ۲۰۲۰ ملک در رتبه دوم قرار دارند. رتبه سوم با خرید ۱۲۶۷ ملک در دست روس ها و در نهایت رتبه چهارم با خرید ۱۱۰۰ ملک برای سعودی ها می باشد.

در شش ماه اول سال ۲۰۱۹ ایرانیان با ثبت ۵۱۳ شرکت در ترکیه و شروع سرمایه گذاری برای تجارت و گرفتن اقامت به ترکیه روی آورده اند. این رقم ۱۴۵ شرکت بیشتر از رقم مشابه پارسال می باشد.

حالا سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که:

چرا با وجود بحران٬ سرمایه ها از ایران به ترکیه می رود؟

۱ ثبات اقتصادی

۲ تشابه فرهنگی و آب و هوایی

۳ حذف روادید میان دو کشور

۴ محدودیت های اجتماعی

از جمله دلایلی است که می توان برای فرار سرمایه ها به سمت ترکیه نام برد.

اما چرا ایران نمی تواند در شرایط فعلی اقتصاد خود اقدام به جذب سرمایه های خارجی نماید؟ آیا گرفتن اقامت ایرانی برای مردم کشور های دیگر انقدر جذاب است که بخواهند اقدام به سرمایه گذاری نمایند؟

 

منبع: تجارت نیوز


این مطلب می تواند برای شما مفید باشد:پیش بینی قیمت طلا برای سال ۲۰۱۹

 

 

ریسک پذیری چیست ؟!

به زبان ساده ریسک پذیری یعنی انجام کاری که تا حالا آن را انجام نداده و تجربه و آگاهی کامل نسبت به آن نداریم.

در گفت و گو با افراد موفق متوجه میشویم یکی از علت های موفقیت هایشان جرأت فراوان آنها برای ریسک کردن در کارهایی بوده که دیگران اصلا به آنها علاقه ای نداشتند : به عنوان مثال سرمایه گذاری در کاری که کمتر کسی سمت آن میرود و اکثرا آن را کاری پر ریسک میدانند.

ریسک همیشه به موفقیت ختم نمیشود حتی ریسک های قابل پیش بینی !

به جای فرار از این واقعیت سعی کنید بر نگرانی ناشی از ریسک کردن غلبه کنید احتمال شکست را در نظر بگیرید و وقتی شکست خوردید از آنها تجربه کسب کنید.

اکثر افراد دوست دارند بیشتر اوقات در حاشیه امنیت باشند حاشیه امنیت جایی است که افراد در آن دور از ریسک پذیری و چالش هستند. زندگی این افراد روال مشخصی دارد٬ کارهایی که این افراد در زندگی انجام میدهند اغلب یکنواخت و تکراری و بدون ریسک است.ریسک پذیری

فرصت های عالی همیشه همراه با ریسک هستند

کمتر کسی است که شما را به سمت ریسک کردن تشویق کند اما باید توجه داشت که برخی از ریسک ها فرصت های بسیار خوبی برای ما فراهم میکنند با پذیرش این ریسک ها است که می توان از این فرصت ها استفاده کرد مثلا سهام های پر ریسک که میتوانند سود بسیار زیادی در مدت کوتاه به ما بدهند. (البته این بدان معنی نیست که بدون آگاهی و دانش کافی از سهم آن سهم را بخرید. باید به یاد داشته باشید که تفاوت عمیقی بین جهل و ریسک پذیری وجود دارد.)

ریسک پذیری و تجربه

افرادی که اعتماد به نفس بیشتری دارند کاری های پر ریسک بیشتری انجام میدهند این افراد ترسی از شکست ندارند چون میدانند که شکست ها هستن که تجربه ها را میسازند و تجربه ها هستن که افراد موفق را میسازند.

تفاوت افراد موفق و ناموفق در تفاوت دیدگاه های آنها نسبت به تجربه است.

افراد موفق با شکست اول ناامید نمی شوند و به تلاش خود ادامه میدهند و در ادامه از تجربیات گران بها خود استفاده میکنند اما افراد ناموفق در همان مراحل ابتدایی شکست ناامید می شوند و دست از تلاش برمیدارند و به سمت کارهای بدون ریسک و یکنواخت متمایل می شوند.

تقویت ریسک پذیری

پذیرفتن این موضوع که شکست خوردن امری طبیعی است به قدرت ریسک پذیری ما کمک خوبی میکند ولی چیزی که مهم می باشد٬ این است که بعد از شکست خوردن ناامید نشده و با انگیزه بیشتر رو به جلو حرکت کنیم.

قبل از تصمیم گیری  در صحبت با دیگران باید حرف های منطقی انها را در نظر بگیریم و به حرف های غیر منطقی و منفی گرایانه انها توجهی نکنیم ، یادمان باید باشد که مردم بیشتر دوس دارند در ناحیه امن باشند و از ریسک کردن هراس دارند به همین علت سعی در منصرف کردن شما دارند.

یکی از راه ها برای تقویت ریسک پذیری در بورس شروع کردن از ریسک های کوچک است باید به طور منطقی ریسک هر کاری را بسنجیم و برای مثال با سرمایه گذاری در سهامی دفاعی و بنیادی شروع کنیم.

به یاد داشته باشید که پیشرفت در تمامی مراحل زندگی نیاز  به تقویت روحیه ریسک پذیری دارد.

 


پیشنهاد میکنیم این مطلب را از دست ندهید: آموزش رایگان بورس

 

یکی از متغیر های اصلی اقتصاد کلان ایران نرخ ارز می باشد. یکبار اثر افزایش قیمت ارز بر اقتصاد کشور را در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد تجربه کردیم و این بار در دوران ریاست جمهوری آقای روحانی.

خوشبختانه در یک ماه اخیر با سیاست های بانک مرکزی و دولت نرخ دلار نوسان کمتری را تجربه کرده و در قیمت بین ۱۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰ تومان نوسان می کند. پیش بینی می شود قیمت دلار در شش ماه دوم سال در همین محدوده نوسان کند و بالاتر از ۱۲۰۰۰ تومان نرود.

با آرام شدن بازار ارز سرمایه گذاری از سمت بازار های تحریک پذیر مانند طلا و ارز به سمت حوزه های با ثبات تر مانند بورس٬ سپرده گذاری در بانک٬ سرمایه گذاری در صندوق ها و … می رود.

از این روبرای ادامه سال ۹۸ پیش بینی می شود که سرمایه بیشتری به سمت بورس بیاید و باعث رونق بیشتر این بازار شود.

شرایط اقتصادی کشور ما به گونه ای است که سال های بعد نیز شاهد تورم خواهیم بود. حالا ممکن است چیزی که در سال ۹۷ و ۹۸ شاهد آن بودیم دوباره تکرار نشود ولی پیش بینی ها حاکی از این است که در سال ۹۹ نیز تورم ۲۵ درصدی را خواهیم داشت در نتیجه سپرده گذاری کردن پول نقد در بانک نمی تواند جلوی کاهش ارزش پول را بگیرد.

در نتیجه حتما باید محلی امن برای سرمایه گذاری پیدا کنید تا جلوی بی ارزش شدن پولتان را بگیرید. بانک در شرایط فعلی نمی تواند گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشد در نتیجه باید با پس اندازتان کاری راه بیندازید و یا اگر علم سرمایه گذاری در بورس دارید پولتان را سمت بورس بیاورید تا بتوانید از آن سود کسب کنید.

question