پیتر لینچ کیست؟

 پیتر لینچ پیتر لینچ کیست؟

پیتر لینچ یکی از موفق ترین و شناخته شده ترین سرمایه گذاران دنیا است. لینچ مدیر حرفه ایِ سابق صندوق Magellan (یکی از بزرگترین کارگذاری های سرمایه گذاری ) بود. او در سال ۱۹۷۷ در سن سی و سه سالگی مسولیت مدیریت صندوق سرمایه گذاری شرکت Fidelity را به عهده گرفت. او این کار را برای سیزده سال انجام داد و با موفقیت در سال ۱۹۹۰ در سن چهل و شش سالگی بازنشسته شد.

از سبک سرمایه گذاری او به عنوان یک سبک سازگار با محیط اقتصادی در آن زمان یاد می شود، اما لینچ همیشه تاکید کرده است که شما باید بتوانید استراتژی معاملاتی خودتان را پیدا کنید.

لینچ در یازده سالگی وقتی که در بازی گلف وسایل بازی را حمل می کرد، حرف هایی در مورد بازار سهام می شنید که موجب شد به این کار علاقه مند شود. این در زمانی بود که کار در بازار سهام خوب گل کرده بود. او با مبلغ ناچیز کمک هزینه ی دانشجویی وارد دانشگاه بوستون شد و الباقی هزینه هایش را با همان حمل وسایل بازی در گلف فراهم می کرد. او در سال ۱۹۶۵ در رشته ی سرمایه گذاری فارغ التحصیل شد و در سال ۱۹۶۶ به عنوان کارآموز در شرکت Fidelity مشغول به کار شد.

Peter Lynch

Peter Lynch

حرفه ی سرمایه گزاری پیتر لینچ

یکی از اولین سرمایه گذاری های موفق لینچ دریک شرکت حمل و نقل هوایی به نام Flying Tiger بود که کمک کرد او بتواند از  پس مخارج تحصیل برآید. در سال ۱۹۶۸ او مدرک کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار را از دانشکده  Wharton در دانشگاه پنسیلوانیا کسب کرد. سپس از سال ۱۹۶۷ تا ۱۹۶۹ خدمت سربازی را گذراند.در سن بیست و پنج سالگی لینچ اولین کار تمام وقت خود را به عنوان کارشناس  پارچه های نساجی و فلزات در شرکت Fidelity شروع کرد.

در سال ۱۹۷۷ لینچ مسولیت صندوق Magellan را برعده گرفت که یک صندوق سرمایه گذاری شد که در سال ۱۹۶۳ تاسیس شده بود. پیتر لینچ سرمایه گذاری داخلی را در این صندوق به دست گرفته بود. سرمایه گذارانی که هزار دلار به صندوق می دادند از وقتی که لینچ مسولیت صندوق را به عهده گرفت می توانستند بیست و هشت دلار در ماه داشته باشند. پیتر لینچ در زمان مدیریت خود توانست در این صندوق به طور متوسط بیست و نه درصد در سال سود به دست آورد. این بازدهی که پیتر لینچ به دست آورده بود سبب سرشناس شدنش شد.

برای بسیاری از معامله گران پیتر لینچ به عنوان الگوی معامله گری است. پیش بینی های خوب و صبر او در معاملات باعث افزایش سود دهی صندوق های تحت مدیریتش شده بود.

لینچ یک استراتژی ابداع کرد به نامِ نسبت قیمت به درآمد رشد (PEG)، که به سرمایه داران کمک می کند تا با توجه به پتانسیل رشد خود، قیمت سهام را پایین بیاورند، به همراه سایر روش های ارزش گذاری سهام، که محبوب سرمایه گذاران قرار گرفته است.

وی معتقد است که سرمایه گذاران با سرمایه گذاری در آنچه که می دانند و با شناخت یک شرکت، مدل کسب و کار و مبانی اش، می توانند به خوبی موفق شوند.

One Up On Wall Street

او بر این باور است که شرکت هایی که از نظر تاریخی نسبت قیمت به در آمدشان زیر میانگین صنعت و شرکتشان هست، پتانسیل خوبی برای سرمایه گذای دارند.

لینچ صاحب کتاب های پرفروشی در مورد سرمایه گذاری است مثل One Up on Wall Street (۱۹۸۹) و Beating the Street(1994). همچنین او برای حمایت از آموزش و پرورش، سازمان های مذهبی و درمانی و غیره  موسسه ای به نام بنیاد لینچ احداث کرده است.

پیتر لینچ می گوید فارغ از اینکه ممکن است اتفاق غیر منتظره ای بیفتد٬ آینده سهم را می توان برای چند سال آینده پیش بینی کرد.نباید حرف غیر حرفه ای ها در ارتباط با غیر قابل پیش بینی بودن بازار سهام را قبول کنید.

5/5 (1 نظر)
برچسب ها:

بزرگان بورس

مطالب پیشنهادی

ترتیبی که گروه دوره آموزشی برای خواندن مطالب سری افراد موفق در بورس به شما پیشنهاد میکند:


نظرات کاربران
افزودن نظر

ارسال نظر در این مطلب امکان پذیر نیست

question