درس ۱ دوره بورس

اثر مرکب چیست؟!

اثر مرکب (COMPOUND EFFECT) قانونی نوشته شده برای رسیدن به موفقیت است. این اصل توسط دارن هاردی در کتاب اثر مرکب بیان و تشریح شد و پس از آن بر سر زبان ها افتاد.

در این مطلب قصد نداریم که خلاصه ای از کتاب اثر مرکب را بیان کنیم زیرا حق این کتاب خوب ضایع می شود و نمی توان مطالب مهم و کاربردی آن را به خوبی بیان کرد. پیشنهاد ما به شما این است که کتاب اثر مرکب را تهیه و مطالعه کنید و از تمرینات اصولی و کاربردی این کتاب استفاده کنید.

این کتاب می تواند اثر بسزایی در موفقیت شما داشته باشد پس حتما این کتاب را مطالعه کنید.

در این مقاله قصد داریم با کمک مثال هایی از کتاب به توضیح مفهوم و اهمیت این اصل بسیار مهم و قطعی در موفقیت بپردازیم.
کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب
اثر مرکب

اثر مرکب یعنی استفاده از چیز های کوچک در طولانی مدت برای رسیدن به موفقیت های بسیار بزرگ مثلا استفاده از یک دلار برای بدست آوردن میلیون ها دلار یا چند دقیقه مطالعه برای رسیدن به آگاهی و دانش و یا چند دقیقه ورزش کردن برای رسیدن به سلامتی.

برای درک بهتر مثالی می زنیم. در کتاب سوال شده است که اگر به شما بین دو گزینه حق انتخاب داده شود که در گزینه اول ۳ میلیون دلار نقد دریافت کنید و در گزینه دوم تنها یک سنت دریافت کنید که هر روز ۲ برابر می شود و تا ۳۱ روز این اتفاق تکرار خواهد شد کدام گزینه را انتخاب می کنید.

خب اختلاف این اعداد در ابتدا بسیار زیاد است و طبیعتا بسیاری گزینه اول که ۳ میلیون دلار است را انتخاب می کنند حال اگر حساب کنیم که ۱ سنت پس از ۳۱ روز ۲ برابر شدن به چه مقداری می رسد شاید باورتان نشود. مقدار نهایی گزینه دوم مبلغی بیشتر از ۱۰ میلیون دلار است!!!!!!

پس با چیز های کوچک می توان موفقیت های بزرگ بدست آورد اما تنها یک شرط دارد! تداوم و پایداری در مسیر درست!

اگر شما انتخاب های کوچک درستی در طولانی مدت بکنید و از آن خسته نشوید و به انجام آن اصرار بورزید موقعیت های بزرگی نصیبتان می شود.
اثر مرکب و انتخاب
پیشنهاد می دهیم این مطلب را نیز بخوانید: هزینه فرصت چیست و چرا باید مورد توجه قرار گیرد؟
اثر مرکب و انتخاب

همه چیز به انتخاب ها برمی گردد شما در تمام طول روز و زندگی در حال انتخاب هستید انتخاب های کوچکی مثل ساعت بیدار شدن از خواب و انتخاب های بزرگی مانند قرار داد های شغلی.

شاید برخی تصور کنند که ما در برخی مسائل تصمیم می گیریم انتخاب نکنیم در صورتی که همین که تصمیم می گیریم انتخاب نکنیم خود یک نوع انتخاب است در واقع ما از بین راه هایی که پیش رو داریم انتخاب نکردن را انتخاب کردیم. همچنین ما انتخاب می کنیم در برابر اتفاقات خوب و بدی که برایمان می افتد چه واکنشی نشان دهیم و یا حتی آن اتفاقات را خوب یا بد بدانیم.

هدف ما در استفاده از اصل مرکب بهره بردن از انتخاب های کوچکی است که تصور می کنیم تاثیری ندارند و حتی گاهی از آنها اطلاع نداریم و هیچ توجهی به آنها نمی کنیم اما در حقیقت بیشترین تاثیر در زندگی ما را همین انتخاب های کوچک می گذارند زیرا عادت های رفتاری ما را می سازند که برنده یا بازنده بودن ما را تعیین می کنند.

انتخاب ها رفتار های ما را کنترل و تعیین می کنند و رفتار های ما تبدیل به عادت میشوند و نیز این عادت ها هستند که موفقیت ما را مشخص می کنند. افرادی که عادت های مثبت داشته باشند در طولانی مدت قطعا موفق خواهند شد و کسانی که عادت های بدی دارند در طولانی مدت قطعا آسیب خواهند دید.

ما به عادت ها اعتیاد پیدا میکنیم و مدام و بدون توجه آن ها را تکرار می کنیم چون برایمان عادی می شوند کسی که به مطالعه عادت دارد اینکار را انجام می دهد و برای او مشکل و سخت نیست چون به آن اعتیاد پیدا کرده ، در مورد عادت های بد نیز این چنین است.

عادت های بد خود را شناسایی کنید و عادت های خوب جدیدی را جایگزین آنها کنید همچنین عادت های خوب خود را شناسایی کنید و آنها را گسترش دهید.

تمام انتخاب ها از اثر موجی پیروی می کنند یعنی چندین اتفاق دیگر در پشت پرده نیز به آن انتخاب بستگی دارد برای مثال مربی فوتبالی با خبرنگاری درگیر می شود و این موجب بهم ریختگی روانی مربی و عدم تمرکز او در بازی می شود.

همین اتفاق موجب باخت تیم و ناراحتی شدید هوادارن می شود که ممکن است موقعیت شغلی او را هم در خطر بیاندازد. این اثر موجی گاهی بسیار بزرگ و خطرناک می باشد همچنین برعکس این اتفاق نیز در انتخاب های مثبت رخ می دهد.

0/5 (0 نظر)
برچسب ها:

مطالب پیشنهادی

ترتیبی که گروه دوره آموزشی برای خواندن مطالب سری دوره بورس به شما پیشنهاد میکند:


نظرات کاربران
افزودن نظر

ارسال نظر در این مطلب امکان پذیر نیست

question