وضعیت قیمت دلار در سال ۹۸ چگونه خواهد بود؟

وضعیت قیمت دلار در سال ۹۸ چگونه خواهد بود؟

آقای محمد حسن نژاد نماینده مجلس و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط با وضعیت قیمت دلار در سال ۹۸ گفت :

پیش بینی میکنم که نرخ تورم در ایران برای سال جاری ۳۲ درصد و برای آمریکا ۲ درصد باشد٬ بنابراین پیش بینی میکنم که نرخ دلار در دامنه ۳۰ درصدی نوسان کند. طبیعی است که وقتی رشد اقتصادی ایران منفی و تورمش ۳۲ درصد باشد و از طرفی تورم در آمریکا ۲ درصد باشد می توان انتظار کاهش ۳۰ درصدی ارزش پول ملی دربرابر دلار را داشته باشیم.

حسن نژاد گفت : زمانی که قیمت یک کیلو گوشت در آمریکا ۱۰ دلار و در ایران ۱۰۰ هزار تومان باشد طبیعی است که قیمت هر دلار باید ۱۰ هزار تومان باشد. نرخ تورم در آمریکا نزدیک به صفر است در نتیجه قیمت فروش گوشت در آمریکا همان ۱۰ دلار است ولی چون قیمت گوشت در ایران به خاطر تورم ۳۰ درصدی به ۱۳۰ هزار تومان می رسد در نتیجه قیمت دلار باید ۱۳ هزار تومان شود تا قیمت گوشت در ایران و آمریکا برابر شود.

با توجه به اینکه پیش بینی ها حاکی از این است که تورم ایران در سال ۹۸ نزدیک به ۳۲ درصد خواهد بود و تورم آمریکا نزدیک به ۲ درصد است می توانیم انتظار افزایش ۳۰ درصدی قیمت دلار را داشته باشیم.

یعنی اگر قیمت فعلی دلار را ۱۳۰۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم به اضافه ۳۰ درصد شده و به مبلغ ۱۶۹۰۰۰ خواهد رسید و اگر ۱۴۰۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم به قیمت ۱۸۲۰۰ خواهد رسید.

نکته مهم از طرف کاریمو آکادمی:

روشی که آقای حسن نژاد برای محاسبه قیمت دلار در سال ۹۸ توضیح داده به روش کالای همگن معروف است. در این روش کالا یکسانی در دو کشور را در نظر گرفته و قیمت این کالا در هر دو کشور را مقایسه و سپس ارزش هرکدام از ارزها نسبت به دیگری سنجیده می شود.


 این مطلب نیز برایتان مفید خواهد بود: ۳ تهدید بزرگ اقتصاد ایران در سال ۹۸

اقتصاد ایران در سال ۹۸


 

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران
افزودن نظر
 • تسلا یو پی اس ۱۱ مرداد ۱۳۹۸

  بی نظیر بود

  پاسخ
 • banoo.k88 ۱۰ خرداد ۱۳۹۸

  آیا واقعا تحلیل آقای حسن نژاد درمورد قیمت دلار درست و منطقی است؟

  پاسخ
 • Banoo ۱۰ خرداد ۱۳۹۸

  آیا واقعا تحلیل آقای حسن نژاد درمورد قیمت دلار درست و منطقی است؟

  پاسخ
 • Farideh ۶ خرداد ۱۳۹۸

  آقای کاریمو لطفا در مورد بورس راهنمایی کنید آیا واقعا سرمایه گذاری در بورس یه ریسک هست؟

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۷ خرداد ۱۳۹۸

   سلام بورس برای کسی که این تخصص را یاد گرفته باشه به هیچ عنوان یه ریسک نیست و میتونه برای شخص سود های خیلی خوبی رو ایجاد کنه

   پاسخ