چرا مردم خبرهای پیشرفت کشور را باور نمی کنند؟

چرا مردم خبرهای پیشرفت کشور را باور نمی کنند؟

هر ساله وقتی نزدیک دهه فجر می شویم، اخبار مربوط به دستاوردها و پیشرفت ها، رسانه ها به ویژه تلویزیون را پر می کند. امسال چون مصادف با چهل سالگی انقلاب نیز هستیم این مساله چندین برابر شده است حتی به گونه ای که بخشی از سوالات برنامه برنده باش (با مجری گری محمدرضا گلزار) نیز در مورد دستاوردهای کشور شده است. اما گوش مردم به این خبرها و گزارش ها بدهکار نیست. چرا مردم باور نمی کنند؟ چرا مردم می گویند این ها دروغ های صدا و سیماست؟

شاید بتوان برای آن چند دلیل برشمرد:

▫️مهاجرت نخبگان و مهاجرت سرمایه (جیب و مغز کشور خالی می شود):

مردم پیش خود می گویند که اگر واقعا این دستاوردها جدی است، پس چرا مهاجرت نخبگان و فرار سرمایه از ایران غیرقابل انکار شده است؟ اگر واقعا وضعیت مملکت این قدر رشد کرده است، پس چرا فوج فوج می روند و نمی آیند؟! اگر واقعا این قدر پیشرفت رخ داده چرا ترک ها و گرجی ها و ارمنی ها و اسپانیایی ها به ایران مهاجرت نمی کنند؟

▫️پیشرفت دیگر کشورها:

یکی دیگر از دلایلی که مردم خبرهای پیشرفت را باور نمی کنند، پیشرفت دیگر کشورهاست. خاطرم هست سال های دور، تنها دریچه ارتباطی ما جهان بیرون، یک برنامه دیدنی ها بود که جمعه ها پخش می شد و چند سریال خارجی، به واسطه این ها، ما درکی از جهان بیرون پیدا می کردیم. اما اکنون به واسطه دسترسی بی واسطه به رسانه های خارجی و سفرهای خارجی به ویژه به کشورهایی مانند ترکیه، مالزی، سنگاپور، امارات و چین، برداشت این شده است که جهان بسیار پیش رفته است و ما جا مانده ایم.

پیشرفت چشم گیر ترکیه

ترکیه


پیشنهاد می دهیم این مطلب را نیز بخوانید : عقده خاک بر سر ایرانیان


▫️تلخکامی های سیاسی و اجتماعی:

این که ما تولید کننده اول خاورمیانه باشیم کافی نیست. انتظار می رود که در زمینه های سیاسی نیز به سطح بالایی رسیده باشیم. اگر ماجرای سپنتا نیکنام را به خاطر بیاورید، یک نفر که چهار سال نماینده مردم یک شهر بوده. برای بار دوم نیز به او اعتماد می کنند فقط به جرم زرتشتی بودن، عضویتش در شورا معلق شد. خدا را شکر که این ماجرا ختم به خیر شد، ولی با این حال کم نیستند این گونه نگاه های تنگ و محدود. هنوز که هنوز است مساله ورود زنان به ورزشگاه ها حل نشده است. آیا واقعا نمی شود بانوان این سرزمین در ورزشگاه ها حضور پیدا کنند و ما همه متمدنانه برخورد کنیم؟ این تلخ کامی ها باعث می شود که پیشرفت ها کمرنگ و کمرنگ تر شوند.

▫️اختلاف طبقاتی شدید:

یکی دیگر از دلایلی که مردم پیشرفت ها را باور نمی کنند، اختلاف طبقاتی شدید است، زن سرپرست خانواری که یک فرزند معتاد دارد و یک فرزند سرطانی و خودش نیز از کار افتاده است و کمک دولت به او به یارانه ۴۵ هزار تومانی و سبد معیشت ۲۰۰هزار تومانی است، چگونه می خواهد پیشرفت ها را باور کند؟

اختلاف طبقاتی در ایران

اختلاف طبقاتی در ایران


پیشنهاد میدهیم این مطلب را نیز بخوانید: چرا ایران ژاپن نشد!؟


تجویز راهبردی:

مسوولان محترم ممکن است به این جمع بندی برسند که کم تبلیغ شده است! پس باید بیشتر و بیشتر تبلیغ کنیم. اما بهتر است کمی ریشه ای تر به این مساله بنگریم. این جا دیگر شجاعت می خواهد. یک بار دیگر به استراتژی های ۴۰ساله اخیر کشور نگاه کنیم و از خود بپرسیم آیا زمان آن نرسیده است که تغییری در آن ها بدهیم؟ صادقانه به این ۳ سوال پاسخ دهیم

۱- در دهه های اخیر کدام کشور توانسته است در شرایط عدم قطعیت منطقه ای و بین المللی رشد جدی کند؟ از بین ۱۹۵ کشور دنیا، کدام کشور در فضای عدم اطمینان، به توسعه رسیده است؟

۲- در دهه های اخیر مدام سعی کرده ایم که همه چیز را از دولت بخواهیم، مدرسه، دولت! بیمارستان، دولت! سد، دولت! جاده؛ دولت! مرغ؛ دولت! تخم مرغ؛ دولت! زمان آن نرسیده است که به سازوکار بازار اعتماد کنیم و نترسیم از اینکه بخش خصوصی بزرگ و قدرتمند شود؟

۳- در دهه های اخیر، همواره به خاطر نداشتن اطلاعات از خانوارها، از همه به یکسان حمایت کرده ایم، به همه ۴۵ هزار تومان داده ایم، به همه ۲۰۰ هزار تومان سبد کالایی داده ایم. چرا باید یارانه سرپرست خانوار از کار افتاده با یارانه یک پزشک متخصص جراح قلب یکی باشد؟ ظلم و ناکارآمدی از این بزرگ تر!


پیشنهاد میدهیم این مطلب را نیز بخوانید: چرا ایران عقب ماند و کره جنوبی پیش رفت؟


در جاده اشتباه، اگر شما راننده را عوض کنید یا ماشین مدل بالاتر بخرید، یا اینکه به جای بنزین، بنزین سوپر بزنید، هیچ کدام، تاکید می کنم هیچ کدام، شما را به مقصد بهتری نخواهد رساند. نمی گویم که تمام مسیری که ما رفته ایم اشتباه بوده است، که قطعا نبوده است. که اگر بود ما به این دستاوردها نمی رسیدیم، اما برای تبدیل این دستاوردها به رفاه و عدالت باید برخی جاده ها را عوض کرد. با اقتصاد دولتی-رانتی، نظام رفاهی_حمایتی کور و فضای عدم اطمینان نسبت به آینده نمی توان پیشرفت کرد.

مجتبی لشکربلوکی

برچسب ها:

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران
افزودن نظر
 • Seyyed hasan alavi far 6 آوریل 2020

  بله بسیار زیبا و واقعی بود بنظر بنده هر موقع آموختیم منافع جامعه رو فدای نفع خودمون نکنیم و با دید باز به بازار سرمایه نگاه و کارشناسانه داشته باشیم ما هم یک روز باعث افتخار خواهیم شد من بار ها گفته آم۴۰ سال پیش من دبستان میرفتم تو شهری مرزی دور افتاده با جاده خاکی و کردنه ولی چون بارنامه ریزی و عملکرد مسئولین آن موقع من هم برای صبحانه همان کیک تازه (که هنوز مزه اش) یادم نمی ره می خوردیم بیاد بزرگ مردان آن زمان درود

  پاسخ
 • سعید 10 فوریه 2019

  بسیار زیبا و عالی …..یاد آور میشوم در نظام آموزشی شاه خاعن و وطن فروش و فاسد ….نسلی پرورش یافت که آگاه بود و انقلاب کرد وضع جامعه را درک میکرد و تاب ظلم و ستم را نداشت و پس از آن در جنگی نا برابر هفت ساله جنگید و خم به ابرو نیاورد…..واما نسل امروز……نگاهی به جامعه امروز گویای وضع تربیتی نسل فردای ماست…..

  پاسخ
 • شفیع رئیسی 9 فوریه 2019

  به طور اتفاقی با سایتتان آشنا شدم یعنی از طریق لینک تلگرام. در زمینه بورس مطالب مفیدی دیدم که خیلی خوی بود در سایر زمینه ها هم مطالب علمی و بی طرفانه بود مخصوصا مطالب آقای لشکر بلوکی

  پاسخ
 • کاظمی 3 فوریه 2019

  مطالب بسیار خوب و منطقی است .سپاسگزاریم

  پاسخ
 • کاظمی 3 فوریه 2019

  مطالب بسیار عالی و آموزنده است .متشکرم

  پاسخ
 • P.h 3 فوریه 2019

  بسیار عالی.از مطالب خوبی که می گذارید ممنون

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی 3 فوریه 2019

   ممنون از لطف شما

   پاسخ

question