G20 چیست؟ چند عضو دارد ؟‌

G20 چیست؟

جی بیست گروهی برای توسعه اقتصاد جهان؟!

G20 یا گروه بیست٬ گروهی است که تشکیل شده از وزیران اقتصاد و مسولان بانک مرکزی بیست کشور قدرتمند اقتصادی دنیا که در مجموع ۸۵ درصد اقتصاد کل دنیا را در ختیا دارند.!
اعضای اصلی این گروه ۸ کشور صنعتی و صاحب اقتصاد های بزرگ هستن و بقیه کشور ها به جز عربستان دارای اقتصاد های نو ظهور و در حال توسعه هستن.
برخی از کشورها نیز با عناوین دیگری به عنوان مهمان یا شریک اعضای اصلی به ویژه کشور میزبان اجلاس در اجلاس شرکت می کنند.
البته نهادهای بین المللی مالی و اقتصادی مثل سازمان خواربار و کشاورزی، بانک جهانی، سازمان تجارت جهانی، سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل نیز معمولا هرسال در این نشست شرکت می کنند.
اجلاس سران بیست دنبال ایجاد فضای گفت و گوی آزاد و سازنده میان کشورهای صنعتی و اقتصاد های نو ظهور جهان درباره موضوعات مرتبط با هدف مشارکت این اعضا برای تقویت ساختار های مالی جهان و همکاری بین المللی مالی دنیاست.به عبارت ساده تر G20 دنبال رشد و توسعه اقتصادی در سراسر جهان هستش.

این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: سوئیفت چیست؟


کشور های تشکیل دهنده گروه G20 کدام کشورها هستن؟

۱٫امریکا  ۲٫اتحادیه اروپا  ۳٫فرانسه  ۴٫آلمان  ۵٫ایتالیا۶٫بریتانیا  ۷٫مکزیک  ۸٫چین  ۹٫ژاپن  ۱۰٫روسیه۱۱٫عربستان صعودی  ۱۲٫اندونزی  ۱۳٫استرالیا  ۱۴٫ترکیه  ۱۵٫برزیل۱۶٫آرژانتین  ۱۷٫کانادا  ۱۸٫هند  ۱۹٫کره جنوبی ۲۰٫آفریقای جنوبی

g20-h

الزام رعایت تعهدات صورت گرفته به چه صورت است؟

گروه جی بیست یک نهاد رسمی و تعهدآور مثل سازمان ملل نیست. بیشتر جایی برای گردهمایی و گفتگو و لابی کردن است.حتی بیانیه ای که در پایان اجلاس صادر می شود، موضوع الزام آوری در بر ندارد.

به همین علت این گروه دبیرخانه و مقر دائمی ندارد و کشور میزبان، کارهای لازم برای برپایی نشست را انجام داده و موضوعات اصلی را بر اساس رخدادها و شرایط مهم بین المللی مشخص می کند.


این مطلب نیز می تواند برای شما مفید باشد: پول شویی چیست و چرا خطرناک است؟ FATF چیست و چه وظیفه ای دارد؟


 

برچسب ها:

G20 مقاله

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران
افزودن نظر

question