اثر مرکب چیست ؟ دست یابی به موفقیت با اثر مرکب

اثر مرکب چیست؟!

اثر مرکب (COMPOUND EFFECT) قانونی نوشته شده برای رسیدن به موفقیت است. این اصل توسط دارن هاردی در کتاب اثر مرکب بیان و تشریح شد و پس از آن بر سر زبان ها افتاد.

در این مطلب قصد نداریم که خلاصه ای از کتاب اثر مرکب را بیان کنیم زیرا حق این کتاب خوب ضایع می شود و نمی توان مطالب مهم و کاربردی آن را به خوبی بیان کرد. پیشنهاد ما به شما این است که کتاب اثر مرکب را تهیه و مطالعه کنید و از تمرینات اصولی و کاربردی این کتاب استفاده کنید.

این کتاب می تواند اثر بسزایی در موفقیت شما داشته باشد پس حتما این کتاب را مطالعه کنید.

در این مقاله قصد داریم با کمک مثال هایی از کتاب به توضیح مفهوم و اهمیت این اصل بسیار مهم و قطعی در موفقیت بپردازیم.

کتاب اثر مرکب

کتاب اثر مرکب

اثر مرکب

اثر مرکب یعنی استفاده از چیز های کوچک در طولانی مدت برای رسیدن به موفقیت های بسیار بزرگ مثلا استفاده از یک دلار برای بدست آوردن میلیون ها دلار یا چند دقیقه مطالعه برای رسیدن به آگاهی و دانش و یا چند دقیقه ورزش کردن برای رسیدن به سلامتی.

برای درک بهتر مثالی می زنیم. در کتاب سوال شده است که اگر به شما بین دو گزینه حق انتخاب داده شود که در گزینه اول ۳ میلیون دلار نقد دریافت کنید و در گزینه دوم تنها یک سنت دریافت کنید که هر روز ۲ برابر می شود و تا ۳۱ روز این اتفاق تکرار خواهد شد کدام گزینه را انتخاب می کنید.

خب اختلاف این اعداد در ابتدا بسیار زیاد است و طبیعتا بسیاری گزینه اول که ۳ میلیون دلار است را انتخاب می کنند حال اگر حساب کنیم که ۱ سنت پس  از ۳۱ روز ۲ برابر شدن به چه مقداری می رسد شاید باورتان نشود. مقدار نهایی گزینه دوم مبلغی بیشتر از ۱۰ میلیون دلار است!!!!!!

پس با چیز های کوچک می توان موفقیت های بزرگ بدست آورد اما تنها یک شرط دارد! تداوم و پایداری در مسیر درست!

اگر شما انتخاب های کوچک درستی در طولانی مدت بکنید و از آن خسته نشوید و به انجام آن اصرار بورزید موقعیت های بزرگی نصیبتان می شود.

اثر مرکب و انتخاب

اثر مرکب و انتخاب


پیشنهاد می دهیم این مطلب را نیز بخوانید: هزینه فرصت چیست و چرا باید مورد توجه قرار گیرد؟


اثر مرکب و انتخاب

همه چیز به انتخاب ها برمی گردد شما در تمام طول روز و زندگی در حال انتخاب هستید انتخاب های کوچکی مثل ساعت بیدار شدن از خواب و انتخاب های بزرگی مانند قرار داد های شغلی.

شاید برخی تصور کنند که ما در برخی مسائل تصمیم می گیریم انتخاب نکنیم در صورتی که همین که تصمیم می گیریم انتخاب نکنیم خود یک نوع انتخاب است در واقع ما از بین راه هایی که پیش رو داریم انتخاب نکردن را انتخاب کردیم. همچنین ما انتخاب می کنیم در برابر اتفاقات خوب و بدی که برایمان می افتد چه واکنشی نشان دهیم و یا حتی آن اتفاقات را خوب یا بد بدانیم.

هدف ما در استفاده از اصل مرکب بهره بردن از انتخاب های کوچکی است که تصور می کنیم تاثیری ندارند و حتی گاهی از آنها اطلاع نداریم و هیچ توجهی به آنها نمی کنیم اما در حقیقت بیشترین تاثیر در زندگی ما را همین انتخاب های کوچک می گذارند زیرا عادت های رفتاری ما را می سازند که برنده یا بازنده بودن ما را تعیین می کنند.

انتخاب ها رفتار های ما را کنترل و تعیین می کنند و رفتار های ما تبدیل به عادت میشوند و نیز این عادت ها هستند که موفقیت ما را مشخص می کنند. افرادی که عادت های مثبت داشته باشند در طولانی مدت قطعا موفق خواهند شد و کسانی که عادت های بدی دارند در طولانی مدت قطعا آسیب خواهند دید.

ما به عادت ها اعتیاد پیدا میکنیم و مدام و بدون توجه آن ها را تکرار می کنیم چون برایمان عادی می شوند کسی که به مطالعه عادت دارد اینکار را انجام می دهد و برای او مشکل و سخت نیست چون به آن اعتیاد پیدا کرده ، در مورد عادت های بد نیز این چنین است.

عادت های بد خود را شناسایی کنید و عادت های خوب جدیدی را جایگزین آنها کنید همچنین عادت های خوب خود را شناسایی کنید و آنها را گسترش دهید.

تمام انتخاب ها از اثر موجی پیروی می کنند یعنی چندین اتفاق دیگر در پشت پرده نیز به آن انتخاب بستگی دارد برای مثال مربی فوتبالی با خبرنگاری درگیر می شود و این موجب بهم ریختگی روانی مربی و عدم تمرکز او در بازی می شود.

همین اتفاق موجب باخت تیم و ناراحتی شدید هوادارن می شود که ممکن است موقعیت شغلی او را هم در خطر بیاندازد. این اثر موجی گاهی بسیار بزرگ و خطرناک می باشد همچنین برعکس این اتفاق نیز در انتخاب های مثبت رخ می دهد.

تعیین هدف

تعیین هدف


پیشنهاد می دهیم این مطلب را نیز بخوانید: سود و درآمد سرمایه گذاری در بورس چقدر است؟


روش جایگزینی عادت های خوب

همانطور که گفتیم همه چیز به انتخاب های ما برمیگردد و تمام عادت های ما حاصل انتخاب ما و تکرارآنها است پس قبل از انتخاب یک گزینه باید تمامی موارد مربوط به آن مسئله را به طور همه جانبه مورد بررسی قرار دهیم .

راز پیشرفت افراد موفق در تبدیل عادت های بد به عادت های خوب است ؛ اما این چطور ممکن است ؟!

برای تبدیل عادت های بد به خوب از فرمول زیر استفاده می کنیم:

فهرست عادت های بد + فهرست عادت های خوبی که باید جایگزین آنها شوند + استقامت در انجام عادت های خوب

یکی از مواردی که میتواند برای استقامت در انجام کارها کمک کند داشتن دلیل و انگیزه محکم برای آن است ، پس برای جایگزینی عادت های خوب به جای عادت های بد یک دلیل محکم داشته باشیم.

یک دلیل محکم انگیزه و نیرو برای رسیدن به موفقیت است .

همواره مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیریم و تقصیر را به گردن دولت ، اقتصاد و … نیندازیم.

تنها ما مسئول سرنوشت خود هستیم ، هر آنچه برای ما پیش می آید حاصل انتخاب های ما است.

اثر مرکب همانند قدرتی ماورایی عمل میکند و تنها با استقامت و صبر کردن معجزاتی در رویا های شما می سازد .

هدف و اثر مرکب

این هدف ها هستند که در مرحله اول انتخاب های اثر مرکب ما را جهت دهی می کنند پس با هدف گذاری های مناسب به خود انگیزه بدهید و سپس با برنامه ریزی انتخاب هایی آگاهانه کنید و برای انجام این انتخاب ها صبر کنید و منظم باشید.

پایداری در انجام عادت های خوب مهم ترین مسئله برای شکل گیری موفقیت و اثر مرکب است. عادت های زود گذر تاثیر زیادی ندارند،  موفقیت همواره با نظم و عادت های خوب و پایدار حاصل می شود و یک شبه بوجود نمی آید چون بیشتره آن مربوط به شخصیت انسان می شود و پرورش شخصیت معمولا زمان بر می باشد.

کسی که در قرعه کشی میلیارد ها پول بدست می آورد شخصیتی ثروتمند ندارد و این موضوع می تواند باعث نابود شدن آن پول شود. موفقیت با اتفاقات شانسی بزرگ حاصل نمی شود ، موفقیت با انتخاب های کوچک و درست حاصل می شود. شما انتخاب می کنید که با مشکلات بجنگید و یا نا امید باشید شما انتخاب می کنید که ورزش کنید و یا سیگار بکشید این شما هستید که موفقیت را انتخاب یا رد می کنید.

هیچ دانشمندی یک شبه دانشمند نشده و هیچ ثرومندی یک شبه ثروتمند نشده ، فریب تبلیغات های دروغ را نخورید و از اثر مرکب استفاده کنید . هر چه زودتر از این قانون پیروی کنید زودتر به موفقیت دل خواهتان دست پیدا خواهید کرد.

شانس را خلق کنید

شانس را خلق کنید

منتظر شانس نمانید و از اثر مرکب استفاده کنید

اگر منتظر شانس هستید تا شما را خوشبخت کند باید بگوییم که او نمی تواند به زور و اجبار اینکار را برای شما بکند و اصلا سراغ شما نمی آید. شانس یعنی فرصت. کسی شانس می آورد که آماده آن باشد و از قبل انتخاب های درست کرده باشد و اثر مرکب را در زندگی خود اجرا کرده باشد تا بتواند از فرصت ها استفاده کند وگرنه کسی که همواره در مسیر غلط حرکت کرده باشد نمی تواند قدر فرصت ها را بداند و شانس خود را از دست می دهد. تصمیم دارید از فرصت های خود استفاده کنید یا خیر؟!

شاید در ابتدا حرکت در مسیر موفقیت انرژی زیادی بخواهد اما وقتی شروع به حرکت کردید این حرکت نیز از اثر مرکب پیروی می کند و به مرور آسان تر می شود تا جایی که به موفقیت های بزرگ دست پیدا کنید و هیچ چیزی جلودار شما نخواهد بود.

نردبان موفقیت پله به پله است و طی کردن پله ها سخت نیست اگر بصورت منظم این کار را بکنید به راحتی به هدف خواهید رسید پس ترس سختی راه را کنار بگذارید و قدم به قدم اقدام کنید.

اگر تصمیم بگیرید که به یکباره تغییر زیادی در زندگیتان ایجاد کنید ممکن است پس از مدتی خسته و دل زده شوید برای همین ما انتخاب های کوچک را پیشنهاد کردیم که بسیار تاثیر گذار هستند.

حال اگر می خواهید بدانید که چقدر با اثر مرکب آشنا شده اید با خود فکر کنید که اگر پولی اضافه داشته باشید با آن مسافرت می روید و یا آنرا سرمایه گذاری می کنید تا سالیان بعد بدون هیچ نیاز مالی به تفریحاتتان بپردازید. با خود فکر کنید که هر ماه درصدی از حقوقتان را سرمایه گذاری می کنید یا با آن به تفریحات کوچک و آنی می پردازید.

انتخاب شما چیست؟!


این مطلب برای شما مفید خواهد بود: دوره اقتصاد چیست؟

5/5 (4 نظر)

مطالب پیشنهادی

ترتیبی که گروه دوره آموزشی برای خواندن مطالب سری هوش مالی به شما پیشنهاد میکند:


نظرات کاربران
افزودن نظر
 • صبا قبادی 12 ژانویه 2023

  اگر می خواهیم زندگی خودمون رو تغییر بدیم و اگه می خواهیم موفق شیم باید تصمیم های کوچک خودمون را عملی کنیم و به آیتم زمان و اثر مرکب اعتماد کنیم.و مطمئن باشیم که معجزه اثر مرکب رو در آینده خواهیم دید به نظرم دلیل تاکید و پیشنهاد خیلی از سایت ها چه ایرانی چه خارجی مثل فرچون و دانشگاه کسب و کار هم همین موضوع باشه

  پاسخ
 • فریبا یوسفی 16 اکتبر 2019

  من کتاب صوتی اثر مرکب رو به پیشنهاد یکی از دوستانم از اپلیکیشن خوانا خریداری کردم و واقعا عالی بود و محتوای خوبی داشت.
  این آدرس وب‌سایت خوانا:‌www.khanabooks.com

  پاسخ

question