بورس چیست؟ به زبان ساده

بورس چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم توضیح دهیم که بازار بورس چیست و انواع آن را بشناسیم ، همگی ما می دانیم بازار ها محل هایی هستند برای داد و ستد و بیشتر این بازار ها فیزیکی هستند مثل بازاری که در شهر همگی ما وجود دارد و برای خرید به آنجا مراجعه می کنیم اما نوعی دیگری بازار در بستر اینترنت وجود دارد؛ در اینگونه بازار ها که بورس هم جزو آنهاست خریداران و فروشندگان می توانند دارایی هایشان را اعم از دارایی های واقعی مثل زمین ، ملک ، اتومبیل و …. و دارایی های مالی مثل سهام ، اوراق مشارکت و …. را در این بازار مورد معامله قرار دهند.

پس اگر بخواهیم خیلی ساده بگوییم که بورس چیست به زبان ساده یعنی که بورس بازاری است که در آن معامله گران می توانند موارد مختلفی را خرید و فروش کنند و در شرکت های سهامی عام که زیر نظر سازمان بورس سهام خود را عرضه کرده اند سرمایه گذاری کنند و سهم این شرکت ها را بخرند. خریداران سهم می توانند شرکت های بزرگ سرمایه گذاری و یا افرادی مثل من و شما باشند؛ پس هرکس می تواند به اندازه پولی که دارد سهم بخرد و حداقل مبلغ برای خرید سهم یک شرکت در بورس ایران در حال حاظر ۵۰۰ هزارتومان است.

 

برای اینکه بهتر با مفهوم  بورس چیست آشنا شوید فرض کنید شما یک فروشگاه مواد غذایی دارید. می خواهید فروشگاه خود را گسترش بدهید و جنس بیشتری بخرید تا فروش و سودتان بالاتر برود اما پولی برای این کار ندارید. حالا یکی از راه های پیش رویتان این است که شریک پیدا کنید. فرض را بر این میگیریم که مغازه شما ۱۰۰ میلیون تومان می ارزد. این شخص هم ۱۰۰ میلیون تومان می آورد و حالا سهم مغازه شما تقسیم بر دو می شود ۵۰ درصد شما و ۵۰ درصد شریکتان. پولی که او آورده را برای توسعه کسب و کارتان هزینه می کنید و از این پس تمام سود، زیان و هزینه های فروشگاه تان تقسیم بر دو می شود. در بورس هم دقیقا همین اتفاق می افتد و زمانی که شما سهم یک شرکت بورسی را میخرید در آن شرکت شریک می شوید.

تاریخچه بورس

تاریخچه بورس

به اعتقاد و باور بسیاری از کارشناسان اقتصاد جهان ، تاریخچه ی بورس در جهان به قرن ۱۵ میلادی برمیگردد ؛ در آن زمان تجار و بازرگانان در بروژ بلژیک در میدانی به نام “ تربورس” (TerBeurze) و در جلوی خانه اشراف زاده ای به نام واندر بورس جمع می شدند و به خرید و فروش اجناس خودشان می پرداختند ولی در آن زمان هیچ نظم خاصی وجود نداشت و هر کسی می توانست هر کالایی را مورد معامله قرار دهد. با گذشت زمان این تشکل ها سازمان پیدا کردن بطوری که فقط تجار ، صراف ها و دلالان بودند که می توانستند به معامله بپردازند؛ همچنین با قانونمند شدن این بورس ها شرکت های سهامی تشکیل شدند چرا که تجار همراه به دنبال راه هایی بودند تا مقدار ضرر و زیان احتمالی خودشان را کم کنند .

اولین تجربه موفق تشکیل یک شرکت سهامی مربوط به کشور روسیه است که در سال ۱۳۵۳ میلادی تصمیم گرفت کالاهایی را بدون آنکه آفریقا را دور بزند از شمال اوراپا به شرق آسیا و چین ببرد. این تجربه و تجربه های موفق بعدی باعث تشکیل اولین بورس دنیا در قرن ۱۷ میلادی در شهر آمستردام هلند شد و امروزه اکثر کشورهای جهان دارای بازار بورس هستند؛ در ایران هم در سال ۱۳۴۵ قانون تشکیل بورس به تصویب رسید و از ۱۵ بهمن ماه سال ۱۳۴۶ به طور رسمی آغاز به کار کرد.

انواع بورس در ایران

بعد از توضیح بورس چیست به زبان ساده حالا می خواهیم انواع بورس ها را مورد بررسی قرار دهیم و بیاموزیم که چه کالاهایی و یا چه دارایی های مالی ای در این بورس ها مورد معامله قرار می گیرد. بطور کلی انواع بازار ها را می توانیم به سه دسته تقسیم کنیم:

۱.بورس اوراق بهادار:

در بورس اوراق بهادار دارایی های مالی مثل سهام ، اوراق مشارکت ، قرارداد های اختیار خرید و فروش و…. مورد معامله قرار می گیرد . در واقع بورس اوراق بهادار محلی است که سهام شرکت های مختلف در آن عرضه می شود و سرمایه گذاران با خرید سهام آنها در کسب و کار آنها مشارکت می کنند ، بنابراین بورس اوراق بهادار این امکان را فراهم می کند تا افراد با سرمایه های مختلف در فعالیت های اقتصادی کوچک و بزرگ سرمایه گذاری کنند.

۲.بورس کالا:

بازاری است که در آن خرید و فروش کالا های معینی مثل فلزات، مواد خام و اولیه شرکت های تولیدی، گندم، زعفران و انواع محصولات کشاورزی و … به صورت نقد ، نسیه یا اوراق سلف مورد معامله قرار می گیرد.

۳.بورس ارز:

در این بورس خرید و فروش پول های خارجی مثل دلار و یورو و … انجام می شود . این بورس در داخل کشور فعال نیست ولی در کشور های توسعه یافته فعالیت چشم گیری را دارد.

دوره ی “بورس چست” کاریمو آکادمی

دوره بورس چیست برای افرادی که هیچ آشنایی با بورس ندارند و یا اینکه آشنایی ناقص وکمی دارند مناسب است. در این دوره مفاهیمی مانند بورس، سهام، شاخص و همچنین اثر مثبت سرمایه گذاری در بورس بر روی فاکتور های کلان اقتصاد مانند اشتغال، تورم و … صحبت می شود. سوالاتی که ذهن شما را در ارتباط با بورس مشغول کرده سرفصل های این دوره کاریمو آکادمی می باشد :

 1. بورس چیست؟ آیا یادگیری بورس ضرورتی دارد؟
 2. سهام چیست؟ آیا سهام داران مالک شرکت هایی هستند که سهم شان را خریده اند؟
 3. شاخص بورس، شاخص کل، شاخص هم وزن شاخص قیمت و … چه چیزی را نشان می دهند و چه مفهومی دارند؟
 4. سهام شناور آزاد چیست؟ آیا در هنگام خرید سهام باید به سهام شناور آزاد آن توجه کنیم ؟
 5. چگونه مراحل ثبت نام در بورس را انجام دهیم ؟
 6. نحوه سرمایه گذاری در بورس به چه صورت است؟ ۴ گام تا سرمایه گذاری در بورس!
 7. انواع بورس در ایران که عبارتند از بورس، فرابورس، بورس کالا و انرژی سرمایه گذاری در طلا، مسکن، ارز بهتر است یا بورس؟
 8. چه شرکتهایی در بورس حضور دارند و سهام شان قابل خرید و فروش است؟سهام دار حقیقی و حقوقی چیست؟

پاسخ همه این سوالات دوره بورس چیست کاریمو آکادمی را تشکیل می دهد.

بورس چیست
دوره بورس چیست؟

هدف از دوره بورس چیست و انواع آن آشنایی آن دسته از مخاطبینی است که هیچ شناختی از بورس ندارند و نمی دانند که چگونه عمل می کند و چطور می توانند د راین بازار به خرید و فروش سهم بپردازند. هر چند که در سال های اخیر شناخت و دانش مردم نسبت به بورس بیشتر شده اما متاسفانه همچنان نگاه برخی ایرانیان به بورس و کسب در آمد از آن منفی است؛ این افراد فکر می کنند اصلا نمی شود از بورس پول درآورد و یا فکر می کنند پولی که از بورس در می آید حلال نیست؛ عده ای هم این باور را دارند که می شود از بورس پول در آورد اما نه از بورس ایران و اعتقاد دارند که بورس ایران تحلیل بردارد نیست!


این دوره می تواند برای موفقیت شما در بورس اثر گذار باشد:‌ افراد موفق در بورس الگویی برای معامله گری


ما در این سلسله مطالب در گام اول میخواهیم مخاطبان گرامی را با بورس آشنا کنیم سپس در گام های بعدی از سهام و سهام داری و همچنین تاثیر مثبت سرمایه گذاری در بورس بر روی تورم، کاهش بیکاری و افزایش رشد اقتصادی برایتان صحبت خواهیم کرد. اگر چیزی از اقتصاد و بورس نمی دانید نگران نباشید این مطلب به گونه ای آماده شده است که درک و فهم آن بسیار ساده باشد و با خواندن این سلسله مطالب در نهایت می توانید خود را برای ورود به بازار بورس آماده کنید.

چرا یاد گیری دوره “بورس چیست” ضرورت دارد؟

بورس برای تمام کسانی که به دنبال شغل دوم و یا سرمایه گذاری در یک فضا با بازدهی خوب میگردند بسیار مناسب است بطوری که بسیاری از افراد بورس را شغل دوم و درآمد اول خودشان می دانند. نگرش به بورس در ایران منفی است و افراد فکر میکنند که بورس ریسک بالایی دارد و ممکن است یک روزه سرمایه گذار را بدبخت کند و تمام سرمایه اش از بین برود؛ ولی این نگاه کاملا اشتباه است مخصوصا برای بازار ایران که دارای محدودیت دامنه نوسان ۵ درصدی می باشد.

سرمایه گذاری در ایران برای حفظ ارزش پول برای همه افراد از اهمیت بالایی برخوردار است. متاسفانه به دلیل تورم بالا و عدم ثبات در اقتصاد کشور باید گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری پیدا کنیم تا از بی ارزش شدن پولمان در درجه اول جلوگیری کنیم؛ در این دوره شما به طور کامل متوجه خواهید شد که چرا بورس بهترین گزینه ی سرمایه گذاری نه تنها در ایران بلکه در تمام دنیاست و این نوع سرمایه گذاری چه تاثیری را می تواند در زندگی شما و در اقتصاد کشور داشته باشد.
حال اگر علاقمند هستید که در زمینه بورس آموخته هایتان را بیشتر کنید، کارگروه کاریمو آکادمی هرآنچه که برای شروع در عرصه ی سرمایه گذاری نیاز است از ابتدایی ترین مباحث مانند گرفتن کد معاملاتی تا مباحث مهم و پیشرفته تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال را به شما آموزش خواهد داد.

مطالب پیشنهادی

ترتیبی که گروه دوره آموزشی برای خواندن مطالب سری آموزش بورس برای تازه کارها به شما پیشنهاد میکند:


نظرات کاربران
افزودن نظر
 • محمد ۲۲ تیر ۱۳۹۹

  برای گرفتن کد بورسی محدودیت سنی وجود نداره

  پاسخ
 • علی ابراهیمی ۵ خرداد ۱۳۹۹

  بسیار سپاسگزارم ازلطف ومرحمتی که دارید ودرزمانه ای که کم یافت میشوند کسانی که بدون توقع دست کسی را بگیرند شما این اموزشهای ارزشمند را مجانا در اختیار همگان قرار میدهید….عزیز باشید دست اندرکاران محترم.

  پاسخ
 • تیلور ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام بر شما
  واقعا از مطالب مفیدتون استفاده کردم . بسیار متشکرم از اموزش شما
  امیدوارم بتونم جبران کنم

  پاسخ
 • علی حدی ۲۶ فروردین ۱۳۹۹

  سلام آیا میشود با ثبت نام در کارگزاری مفید در بورس کالا فعالیت کرد؟

  پاسخ
 • hitlarw ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

  سلام با عرض خسته نباشی من ۱۷ سالمه ایا میتونم وارد سایتتون بشم و ثبت نام کنم شرایطشو بگین بهم!.

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

   سلام برای یاد گیری بورس محدودیت سنی وجود نداره ولی برای گرفتن کد بورسی باید به سن قانونی که ۱۸ سال می باشد برسید و سپس شروع کنید. هرچند اگه یاد بگیرید میتونید به اسم پدر و یا مادر و یا هر شخص قابل اعتمادی کد بگیرید و شروع به سرمایه گذاری کنید

   پاسخ
 • سید علی عظیمی ۷ اسفند ۱۳۹۸

  آموزش بورس و شرایط ثبت نام آن را خواهشمند هستیم

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۷ اسفند ۱۳۹۸

   سلام وقت بخیر لطفا شماره تماس برامون ارسال کنید تا. کارشناسان ما باهاتون تماس بگیرن

   پاسخ
 • علی ۱۸ آذر ۱۳۹۸

  سلام ببخشید من ۱۶ سالمه منم میتونم؟

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۱۹ آذر ۱۳۹۸

   سلام باید از کارگزاری سوال کنید تا راهنمایی کنن شما رو

   پاسخ
 • مهدیه ۵ آذر ۱۳۹۸

  سلام و عرض ادب
  لطفا درمورد بورس بگین حضوری باید کجا اقدام کنم برای سرمایه گذاری و اینکه بیشتر توضیح بدین سود چطوری بدست میاد چه مبلغی.

  پاسخ
 • آزاده ۲۲ آبان ۱۳۹۸

  من ساکن ایران نیستم و به قول شما ازهر جایی میشه وارد بورس شد ولی اولین چیزی که از من میخواد برای عضویت ، یک شماره موبایل ایران است و به هیچ وجه شماره موبایل کشور دیگر را نمیگیره !!!!
  هیچ راه ارتباطی دیگری هم تو سایت شما نیست

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۲۲ آبان ۱۳۹۸

   سلام برای ثبت نام در بورس اگه میخواید باید با یکی از کارگزاری ها تماس بگیرید ببینید میتونن براتون کاری انجام بدن یا نه؟ برای مثال از پیج اینستاگرام کارگزاری آگاه بپرسید

   پاسخ
 • ماهرخ قهاری ۶ مهر ۱۳۹۸

  چرا نمیشه وارد کانال تلگرام شما شد
  من میخوام آموزش ببینم

  پاسخ
 • mina ۳ مرداد ۱۳۹۸

  سلام لطفا مثال هاتون رو ساده تر توضیح بدید,,,!!

  پاسخ
 • حمیدرضا ۲۹ تیر ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشید…میخواستم بدونم کپی کردن مطالب شما با ذکر منبع مشکلی نداره؟؟؟؟

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۳۱ تیر ۱۳۹۸

   سلام نه مشکلی نداره فقط لینک وب سایت ما رو هم حتما در متن تون قرار بدید. با تشکر

   پاسخ
 • asghara ۴ تیر ۱۳۹۸

  سلام . وبسایت شما اولین وبسایتی هست که هیچ اطلاعاتی برای چگونگی تماس با شما نیست! اینجا هم علی القاعدع باید در مورد این پست مطلب نوشت نه چیز دیگر!

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۱۲ تیر ۱۳۹۸

   سلام حتما قرار داده می شود

   پاسخ

question