بورس چیست؟

بورس چیست و چرا باید آن را یاد بگیریم؟

معرفی دوره ” بورس چیست ” 

دوره بورس چیست برای افرادی که هیچ آشنایی با بورس ندارند و یا اینکه آشنایی آنها ناقص و یا کم است مناسب می باشد. در این دوره مفاهیمی مانند بورس ٬ سهام ٬ شاخص و همچنین اثر مثبت سرمایه گذاری در بورس بر روی فاکتور های کلان اقتصاد مانند اشتغال ٬ تورم و … صحبت می شود.

درس های این دوره هر هفته یکشنبه بار گذاری می شود. پس با ما همراه باشید و هر یکشنبه به سایت کاریمو آکادمی سر بزنید تا بتوانید این مجموعه را تا انتها دنبال کنید.

هدف از ” دوره بورس چیست “

هدف از دوره بورس چیست آشنایی مخاطبان مبتدی با بورس است. مخاطبینی که هیچ آشنایی ندارند و نمی دانند که بورس چیست ٬ چگونه عمل میکند و چطور می توان برای خرید فروش سهم در بورس آماده شد و اقدام کرد.

متاسفانه در ایران نگاه به بورس و کسب در آمد از آن منفی است. برخی فکر میکنند اصلا نمی شود از بورس پول درآورد٬ عده ای دیگر فکر میکنند پولی که از بورس در می آید حلال نیست . برخی دیگر نیز می گویند از بورس می شود پول در آورد اما نه از بورس ایران و اعتقاد دارند که بورس ایران تحلیل بردارد نیست.!

ما در این سلسله از مطالب در مرحله اول میخواهیم مخاطبان گرامی را با بورس آشنا کنیم. اینکه بورس چگونه کار میکند و چگونه می توان از آن کسب درآمد کرد. در مراحل بعدی از سهام و سهام داری و همچنین تاثیر مثبت سرمایه گذاری در بورس بر روی تورم ٬ کاهش بیکاری و افزایش رشد اقتصادی برایتان صحبت خواهیم کرد.

اگر چیزی از اقتصاد و بورس نمی دانید نگران نباشید این مطلب به گونه ای آماده شده است که درک و فهم آن بسیار ساده باشد و با خواندن این سلسله از مطالب در نهایت بتوانید خود را برای ورود به بازار بورس آماده کنید.

 

سر فصل های دوره ” بورس چیست “


سوالاتی که ذهن شما را در ارتباط با بورس مشغول کرده سرفصل های این دوره کاریمو آکادمی می باشد :

پاسخ همه این سوالات دوره بورس چیست؟ کاریمو آکادمی را تشکیل می دهد.


ضرورت یادگیری دوره ” بورس چیست “

بورس برای تمام کسانی که به دنبال شغل دوم و یا سرمایه گذاری در یک فضا با بازدهی بالا میگردند بسیار مناسب است. بورس برای افراد زیادی شغل دوم و درآمد اول است. نگرش به بورس در ایران منفی است و افراد فکر میکنند که بورس ریسک بالایی دارد و ممکن است یک روزه سرمایه گذار را بدبخت کند و تمام سرمایه اش از بین برود. ولی این نگاه کاملا اشتباه است مخصوصا برای بازار ایران که دارای محدودیت دامنه نوسان می باشد. یعنی هیچ سهمی در بورس و فرابورس ایران بیشتر از ۵ درصد در روز نمی تواند صعود یا سقوط کند.

دوره ” بورس چیست ” برای چه کسانی مفید است؟

اگر دوست دارید با بورس آشنا شوید و یا به دنبال  شغل دوم ( و یا حتی اگر مرد کهن باشید به عنوان شغل اول) هستید بورس میتواند گزینه مناسبی برایتان باشد. این دوره برای تمام افرادی که به دنبال شغل اول و یا دوم ٬ فضایی مناسب برای سرمایه گذاری و یا حتی به دست آوردن رزومه ای خوب برای خودشان هستند می تواند مفید باشد.

برای معامله کردن در بورس نیاز به حضور فیزیکی در هیچ جایی نیست و فرقی نمی کند اهل روستایی در جنوب ایران باشید یا کلان شهری مثل تهران. برای معامله گری به یک گوشی یا کامپیوتر نیاز دارید و علم تحلیل گری.( چگونه باید در بورس ثبت نام کنیم؟ )

افراد موفق زیادی در بورس دنیا و ایران داریم. افرادی مانند وارن بافت ٬ جسی لیور مور ٬ جورج سوروس ٬ پیتر لنچ و … با خواندن سرگذشت این افراد که همگی در سایت کاریمو آکادمی موجود است می توانید برای موفقیت از این افراد الهام بگیرید.


این دوره می تواند برای موفقیت شما در بورس اثر گذار باشد:‌ افراد موفق در بورس الگویی برای معامله گری


بورس چیست ؟ 

وقتی شما تلوزیون را روشن می کنید یا روزنامه را باز می کنید، در اینترنت سرچ می کنید یا به رادیو گوش می کنید، احتمالا به یک سری اطلاعات در مورد بازار سهام بر می خورید. مجری را می بینید که میگوید : “شاخص بورس امروز رکورد زد٬ شاخص امرزو از مرز ۱۹۰.۰۰۰ گذشت و در حال ثبت رکوردی جدید است؛ بازار سهام در حال واکنش نشان دادن به اخباریست که از مجلس منتشر شده است “. و موارد زیادی از این دست که روزانه ممکن است بارها به چشم یا گوشمان بخورد.

در مرحله اول شما باید بدانید اصلا بورس چیست و چه کاری انجام می دهد!

بورس چیست؟ اگر بخواهیم خیلی ساده بورس را تعریف کنیم باید بگوییم بورس بازاری است که در آن معامله گران می توانند موارد مختلفی را خرید و فروش کنند و برای این کار می توان بورس های مختلفی را با قوانین خاص تشکیل داد مثل بورس ارز یا بورس کالا البته ما در ابتدا هدفمان بورس اوراق بهادار است و در ادامه دروس به انواع بورس ها خواهیم پرداخت. بورس اوراق بهادار بازاری است که شرکت های سهامی عام زیر نظر سازمان بورس سهام خود را در آن عرضه میکنند و عده ای که خریدار هستند سهم این شرکت ها را می خرند. خریداران سهم می توانند شرکت های بزرگ سرمایه گذاری باشند و یا فردی مثل من و شما. هرکس هم به اندازه پولی که دارد می تواند سهم بخرد. حداقل مبلغ برای خرید سهم یک شرکت در بورس ایران ۱۰۰ هزارتومان است.همچنین در بورس اوراق بهادار خرید و فروش اوراق مشارکت نیز صورت می گیرد که قوانین خاص خود را دارد.

برای مثال شرکت سایپا  را در نظر بگیرید که بخشی از سهم خود را در بازار بورس عرضه کرده است( فرض را بر این میگیرم که ۴۵ درصد از سهم خود را عرضه کرده باشد). اگر ارزش کل سایپا با تمام داریی هایش یک میلیارد تومان باشد از این مبلغ ۴۵۰ میلیون آن را در بورس عرضه میکند. خریداران حقیقی (که من و شما می شویم ) و حقوقی ( که شرکت های سرمایه گذاری می شوند ) ۴۵ درصد عرضه شده توسط سایپا را می خرند و از این پس به عنوان سهام دار سایپا به حساب می آیند.

فروشگاه مواد غذایی

فروشگاه مواد غذایی

مثالی ملموس تر برایتان میزنیم:

فرض کنید شما یک فروشگاه مواد غذایی دارید. می خواهید فروشگاه خود را گسترش بدهید و جنس بیشتری بخرید تا فروش و سودتان بالاتر برود. از طرفی پولی هم برای این کار ندارید. حالا یکی از راه های پیش رویتان این است که شریک پیدا کنید. فرض را بر این میگیریم که مغازه شما ۱۰ میلیون تومان می ارزد. این شخص هم ۱۰ میلیون تومان می آورد و حالا سهم مغازه شما تقسیم بر دو می شود ۵۰ در شما و ۵۰ درصد شریکتان. پولی که او آورده را برای توسعه کسب و کارتان هزینه می کنید و از این پس تمام سود ٬ زیان و هزینه های فروشگاه تان تقسیم بر دو می شود.

مثال بالا کاملا قابل تعمیم به عملکرد معرفی و عرضه یک شرکت در بورس است. توضیح اتفاقی که در بورس می افتد به همین سادگی است.

سرمایه گذاری در ایران برای حفظ ارزش پول برای همه افراد از اهمیت بالایی برخوردار است.متاسفانه به دلیل تورم بالا و عدم ثبات در اقتصاد کشور باید گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری پیدا کنیم تا از بی ارزش شدن پولمان در درجه اول جلوگیری کنیم. حالا اگر شما علاقه مند شده اید که در این زمینه آموخته هایتان را بیشتر کنید، این سایت هرآنچه که برای شروع در عرصه ی سرمایه گذاری نیاز است را به شما آموزش خواهد داد.

در این سایت شما نکات مقدماتی سرمایه گذاری را خواهید آموخت، که چطور یک سیستم تجارت را گسترش داد، و تکنیک های مدیریت ریسک برای رسیدن به هدف را چطور باید آموخت و به کار گرفت. این آموزش ها از ابتدایی ترین مباحث مانند گرفتن کد معاملاتی تا مباحث مهم و پیشرفته تحلیل بنیادی و تکنیکال را شامل می شود.

مطالب پیشنهادی

ترتیبی که گروه دوره آموزشی برای خواندن مطالب سری آموزش بورس برای تازه کارها به شما پیشنهاد میکند:


نظرات کاربران
افزودن نظر
 • محمد ۲۲ تیر ۱۳۹۹

  برای گرفتن کد بورسی محدودیت سنی وجود نداره

  پاسخ
 • علی ابراهیمی ۵ خرداد ۱۳۹۹

  بسیار سپاسگزارم ازلطف ومرحمتی که دارید ودرزمانه ای که کم یافت میشوند کسانی که بدون توقع دست کسی را بگیرند شما این اموزشهای ارزشمند را مجانا در اختیار همگان قرار میدهید….عزیز باشید دست اندرکاران محترم.

  پاسخ
 • تیلور ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام بر شما
  واقعا از مطالب مفیدتون استفاده کردم . بسیار متشکرم از اموزش شما
  امیدوارم بتونم جبران کنم

  پاسخ
 • علی حدی ۲۶ فروردین ۱۳۹۹

  سلام آیا میشود با ثبت نام در کارگزاری مفید در بورس کالا فعالیت کرد؟

  پاسخ
 • hitlarw ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

  سلام با عرض خسته نباشی من ۱۷ سالمه ایا میتونم وارد سایتتون بشم و ثبت نام کنم شرایطشو بگین بهم!.

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

   سلام برای یاد گیری بورس محدودیت سنی وجود نداره ولی برای گرفتن کد بورسی باید به سن قانونی که ۱۸ سال می باشد برسید و سپس شروع کنید. هرچند اگه یاد بگیرید میتونید به اسم پدر و یا مادر و یا هر شخص قابل اعتمادی کد بگیرید و شروع به سرمایه گذاری کنید

   پاسخ
 • سید علی عظیمی ۷ اسفند ۱۳۹۸

  آموزش بورس و شرایط ثبت نام آن را خواهشمند هستیم

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۷ اسفند ۱۳۹۸

   سلام وقت بخیر لطفا شماره تماس برامون ارسال کنید تا. کارشناسان ما باهاتون تماس بگیرن

   پاسخ
 • علی ۱۸ آذر ۱۳۹۸

  سلام ببخشید من ۱۶ سالمه منم میتونم؟

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۱۹ آذر ۱۳۹۸

   سلام باید از کارگزاری سوال کنید تا راهنمایی کنن شما رو

   پاسخ
 • مهدیه ۵ آذر ۱۳۹۸

  سلام و عرض ادب
  لطفا درمورد بورس بگین حضوری باید کجا اقدام کنم برای سرمایه گذاری و اینکه بیشتر توضیح بدین سود چطوری بدست میاد چه مبلغی.

  پاسخ
 • آزاده ۲۲ آبان ۱۳۹۸

  من ساکن ایران نیستم و به قول شما ازهر جایی میشه وارد بورس شد ولی اولین چیزی که از من میخواد برای عضویت ، یک شماره موبایل ایران است و به هیچ وجه شماره موبایل کشور دیگر را نمیگیره !!!!
  هیچ راه ارتباطی دیگری هم تو سایت شما نیست

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۲۲ آبان ۱۳۹۸

   سلام برای ثبت نام در بورس اگه میخواید باید با یکی از کارگزاری ها تماس بگیرید ببینید میتونن براتون کاری انجام بدن یا نه؟ برای مثال از پیج اینستاگرام کارگزاری آگاه بپرسید

   پاسخ
 • ماهرخ قهاری ۶ مهر ۱۳۹۸

  چرا نمیشه وارد کانال تلگرام شما شد
  من میخوام آموزش ببینم

  پاسخ
 • mina ۳ مرداد ۱۳۹۸

  سلام لطفا مثال هاتون رو ساده تر توضیح بدید,,,!!

  پاسخ
 • حمیدرضا ۲۹ تیر ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشید…میخواستم بدونم کپی کردن مطالب شما با ذکر منبع مشکلی نداره؟؟؟؟

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۳۱ تیر ۱۳۹۸

   سلام نه مشکلی نداره فقط لینک وب سایت ما رو هم حتما در متن تون قرار بدید. با تشکر

   پاسخ
 • asghara ۴ تیر ۱۳۹۸

  سلام . وبسایت شما اولین وبسایتی هست که هیچ اطلاعاتی برای چگونگی تماس با شما نیست! اینجا هم علی القاعدع باید در مورد این پست مطلب نوشت نه چیز دیگر!

  پاسخ
  • کاریمو آکادمی ۱۲ تیر ۱۳۹۸

   سلام حتما قرار داده می شود

   پاسخ

question