۷ نکته آموزنده از زندگی وارن بافت/بخش سوم

اطراف خود را از آدم های درستکار پر کنید و فرهنگی را بسازید که برای رفتار قابل تحسین ارزش قائل شوند

افرادی که اطرافمان هستند اثر زیادی بر حال و آینده ما دارند.نمی توان این نکته مهم را انکار کرد.جمله زیبای زیر منسوب به چارلی چاپلین است؛

افکار هر آدمی٬ میانگین افکار پنج نفری است که بیشتر وقت خود را با آنها می گذراند.

خود را در محاصره افراد موفق قرار دهید.خوب برایمان این سوال پیش می آید که بیشتر افراد اطراف ما را خانواده٬ دوست٬ فامیل٬ همسایه و همکار تشکیل می دهند که انتخاب ما نیستند(محدودیت اول)، افراد موفقی که بتوانیم آن ها را بیابیم و رابطه تنگاتنگ با آن ها نیز داشته باشیم نیز کمیاب، دشوار و محدودند (محدودیت دوم).

برای غلبه بر این محدودیت ها، شاید سه ایده زیر مفید باشد: 

۱- کتاب های خوب:

کتاب ها عصاره دانش و شخصیت نویسنده های آن هستند. اگر خود را در کتاب های خوب، محاصره کنیم، آنگاه افکارمان رشد می کند. مخصوصا نوع خاصی از کتاب ها هستند که در مورد زندگی افراد موفق و مشهور در زمینه کاری شماست. حتما زندگی نامه آن ها را بخوانید. این یک جور «همنشینی مجازی» است.

۲- محفل های خوب:

ممکن است ما همیشه به آدم های مورد نظرمان دسترسی نداشته باشیم. اما می توانیم به صورت منظم در محافل و جمع هایی شرکت کنیم که با هدف ما همخوانی بیشتری دارد. به عنوان مثال اگر به شعر علاقه مندیم در شب شعر شرکت کنیم و اگر به کارآفرینی علاقه مند هستیم در رخدادهای استارت آپی. اگر به بورس و معامله گری علاقه مندیم در همایش ها و محیط معامله گری قرار بگیریم. اگر بتوانیم در محیط کارمان نیز ۳ تا ۵ نفری که بیشترین تناسب با اهداف ما دارند را نیز انتخاب کنیم و با آن ها تعاملات مداوم و منظم داشته باشیم آنگاه این یادگیری اسمزی اتفاق می افتد.

۳- همکاران خوب:

سه نفر کلیدی محیط کاری خود را با دقت انتخاب کنیم. محیط حرفه ای ما شامل افراد زیادی است اما بعضی از آنها نقشی کلیدی تری دارند چراکه ما تعاملات بیشتری با آنها داریم. سه نفری که بیش از همه در محیط کار و فعالیت حرفه ای با ما ارتباط دارند بیشترین تاثیر را در یادگیری های اسمزی ما دارند. انتخاب و گماشتن دقیق این سه نفر تاثیری بسیار اساسی در حرفه ای شدن ما دارد.

اهمیت انتخاب همکاران از دید وارن بافت

اهمیت انتخاب همکاران از دید وارن بافت

و اما عملکرد وارن بافت در انتخاب مدیران و همکارانش:

استعداد وارن بافت در زمینه جذب و آموزش مدیران اجرایی شرکت هایش مثال زدنی است. او برای انتخاب مدیرانش دقت زیادی میکند و بعد از انتخاب و آموزش٬ آنها را به سوی موفقیت سوق می دهد و حس پیروزی و وفاداری به کسب و کار را برایشان ایجاد می کند.

وارن بافت اعتقاد دارد در بسیاری از کسب و کار ها، کیفیت افرادی که کار را انجام می دهند برای سود آوری بسیار مهم است. پس هر چه افراد بهتری را برای کار استخدام کنید، از نتایج بهتری برخوردار می شوید.

وارن بافت میگوید:« شما دوست دارید با افرادی ارتباط برقرار کنید که می خواهید مانند آنها باشید.»

در نتیجه باید مراقب انگیزه های ناخوشایندتان باشید تا شما را به سمت افراد نادرست سوق ندهد. در انتخاب دوستان و اطرافیانتان وسواس به خرج دهید و از افرادی که نسبت به آینده نا امیدتان میکنند دوری کنید.وقت گران بهای خود را برای کسانی صرف کنید که در جهت هدف تان هستند و برای رسیدن به اهدافتان شما را کمک می کنند.

حضرت علی (ع) می فرمایند« دوست هرکس راهنمای عقل اوست و سخن او دلیل فضل او»

3/5 (1 نظر)

مطالب پیشنهادی

ترتیبی که گروه دوره آموزشی برای خواندن مطالب سری هوش مالی به شما پیشنهاد میکند:


نظرات کاربران
افزودن نظر

question